Doua medalii de argint pentru pugilistele de la CSM Braila la Cupa Romaniei

În perioada 15-18 februarie 2016, s-a desfasurat la Râmnicu Sărat Cupa României de box feminin pentru toate cele trei categorii de vârstă: senioare, tineret și junioare. Competiția s-a desfășurat în Sala de Sport Municipală Vasile Ștefan din Rm. Sărat, iar Brăila a aliniat la start trei sportive de la CSM Brăila.

Pugilistele brăilene Andreea Bordea şi Valentina Bălănică au cucerit medalii de argint, iar Alina Turtoi nu a reușit să prindă podiumul. Aflată la primul an la tineret, Andreea Bordea a câștigat în semifinală cu a câştigat prin TKO în repriza a patra meciul cu Iulia Timiş din Bistriţa, iar în finala categoriei 54 kg a boxat cu Denisa Todea de la Baia Mare. Deși a arătat în ring că este superioară adversarei sale, arbitrii au văzut-o pe maramureșeancă învingătoare. Tot la tineret, la categoria 64 kg, Valentina Bălănică s-a impus prin abandon în repriza a doua în primul meci, cu Priscilia Săsăran de la Baia Mare, iar în finală a fost învinsă de Cristina Zorlescu de la Steaua Bucureşti.

La categoria 48 kg, senioara Alina Turtoi a pierdut la puncte în faţa Marianei Răducan din Buzău și a ratat calificarea în semifinală și implicit o medalie la ediția din acest an a Cupei României.