27 °c
Ro

Tricolorul Lanurile ramane cu maxim de puncte dupa 7 etape

lanurile

Sâmbătă și duminică, Liga a 5-a brăileană de fotbal a programat meciurile din etapa a VII-a în cele trei serii. Din cele 17 meciuri programate unul s-a întrerupt în minutul 4, la scorul de 0-1, pentru că una dintre echipe a rămas pe teren doar cu 6 jucători. Un singur meci s-a terminat fără nici un gol marcat. Scorul etapei a fost realizat de Dinamo Măxineni, care a câștigat cu 9-1 meciul cu Romgal Romanu. Cel mai palpitant meci al etapei s-a jucat la Găiseanca, unde s-au marcat 12 goluri, cele mai multe într-un meci din această etapă. Golgheterul etapei a fost Mihai Văsîi de la Tricolorul Lanurile, care a marcat de cinci ori în meciul cu Spicul Zăvoaia.

Rezultatele înregistrate în etapa a VII-a din Liga a 5-a:

Seria I:

Dinamo Măxineni – Romgal Romanu 9-1 (4-0). Au marcat: Crăciun (2, 35, 40, 77), Mogoș (12, 57), Iorga (55), Matei (80), Țuțuțianu (85), respectiv Nicolae (49).

Siretul Vădeni – Spicul Râmnicelu 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de Drăguș în minutul 73.

Dinamo Salcia Tudor – Victoria 2 Traian 0-0

Înfrăţirea Gemenele – Olimpia Cazasu 2-2 (2-1). Pentru gazde au marcat Constantin (15) și Manolache (35). Golurile oaspeților au fost marcate de Grigore (3) și Avramescu (76).

Voinţa Racoviţa – Speranţa Măxineni 0-4 (0-3). Au marcat: Vasile Răzvan (4), Cristian Cornea (32) și Gicu Țigănuș (34, 71).

FC Urleasca – Unirea Grădiştea 2-1 (0-0). Au marcat: Popescu (51), Moldoveanu (57), respectiv Cristea (68).

Dinamo Măxineni conduce în seria I cu 19 puncte, urmată de FC Urleasca cu 17 puncte, ambele neînvinse după 7 etape.

Seria a II-a:

Tricolorul Lanurile – Spicul Zăvoaia 8-2 (3-1). Au marcat: Mihai Văsîi (17, 28, 32, 76, 81), Bertescu (52, 63, 90), respectiv Popa (25) și Stoica (86).

Şoimii Unirea – Comagrim Dudeşti 4-2 (3-0). Au marcat: Jinga (16, 33), Rusu (22), Enache (63), respectiv Țurcanu (70, 73).

FC Tufeşti – Dunărea Gropeni 0-3 (omologat). Deși au trecut pe foaia de joc 11 jucători titulari și o rezervă, gazdele au intrat pe teren doar cu 7 jucători. În minutul 4, la scorul de 0-1, după golul marcat de Burghelea în minutul 2, Cr. Popîrțac s-a accidentat și nu a mai reluat meciul, astfel că arbitrul Marian Stoichițoiu a fluierat finalul meciului.

Dacia Bertești – Tractorul Viziru 8-2 (4-1). Au marcat: Staicu (7), Topor (13), Coman (25), Bogdan (30), Duță (52, 70, 73, 85), respectiv Lemnaru (17) și Tăbîrgic (60).

Voința Bărăganul – Stanriz Stăncuța 4-2 (1-1). Au marcat: Stoica (21), Șerban (48, 69, 83), respectiv Ghinea (32) și Iorga (90+3).

Pe primul loc în seria a II-a se află Tricolorul Lanurile cu 21 de puncte, urmată de Voința Bărăganul cu 16 puncte și Dunărea Gropeni cu 14 puncte.

Seria a III-a:

Voinţa Plopu – AS Ulmu 5-0 (2-0). Au marcat: Roșu (25), Jalbă (35), Iliescu (50, 57) și Dinu (82).

Voinţa Găiseanca – Voinţa Făurei Sat 6-6 (4-2). Meciul de pe terenul din Găiseanca poate fi catalogat ca unul nerecomandat cardiacilor. Oaspeții au deschis scorul în minutul 3 prin Călătoaie, Băbeanu a egalat în minutul 5, Dumitru a readus echipa din Făurei sat în avantaj în minutul 31, pentru ca R. Barbu să restabilească egalitatea un minut mai târziu. În minutul 33 Băbeanu a adus pentru prima dată echipa gazdă în avantaj, iar R. Barbu a stabilit scorul primei reprize în minutul 44. După pauză oaspeții au reușit o surprinzătoare răsturnare de rezultat marcând de patru ori consecutiv prin Văceanu (46, 48) și Dumitru (56, 78), astfel că cu 12 minute înaintea finalului de meci conduceau cu 6-4. Finalul de meci a aparținut echipei din Găiseanca, care a mai marcat de două ori prin Em. Vlăducă în minutele 80 și 90+3 din penalty.

Viitorul Cireşu – Avântul Mircea Vodă 2-0 (1-0). Ambele goluri au fost marcate de Mihai Popa în minutele 5 și 74.

AS Bordei Verde – Pescăruşul Drogu 6-1 (2-0). Au marcat: Găzdoiu (4), Vlaicu (24), Tudor (60), Moise (65, 70, 73), respectiv Toderașcu (81).

AS Jirlău – Viitorul 2 Ianca 2-4 (1-2). Au marcat: Cloșcă (14), Bulancea (85), respectiv Irimia (23, 39, 69) și Sterpu (76).

Victoria Deduleşti – Viitorul Galbenu 5-1 (2-0). Gazdele au obținut prima victorie din acest sezon prin reușitele realizate de Bratosin (12, 72, 82), Bădără (22) și Șerbuleț (59). Golul oaspeților a fost marcat de Marius Feraru în minutul 87.

Pe primul loc în seria a III-a se află Viitorul Cireșu cu 18 puncte, urmată de Voința Plopu cu 16 puncte și Voința Găiseanca cu 15 puncte, aceasta din urmă fiind neînvinsă în aceste șapte etape.