Remiza alba pentru CS Faurei, la primul meci in Liga a 3-a

CS Făurei a debutat sâmbătă după amiază în Liga a 3-a, iar în orașul din sud-vestul județului Brăila a fost sărbătoare. Echipa fraților Nicoliță a avut un adversar puternic în prima etapă, pe CSM Oltenița, cu care s-a luptat de la egal la egal. Scorul final a fost 0-0, și tot egal a fost și scorul mingiilor trimise în bară.

Echipa din Făurei a avut câteva ocazii bune de a marca în prima repriză. În minutul 21 Stelică Nicoliță a șutat din colțul careului de 16 metri, lateral dreapta, mingea se îndrepta spre vinclu, dar portarul călărășenilor a respins mingea în corner. Tot Stelică Nicoliță a mai avut o șansă de a marca, la o centrare primită la marginea careului, acesta a reluat din foarfecă, mingea a căzut în 6 metri și a sărit peste poarta oaspeților.

Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Costin Grozea, care a șutat de la distanță, dar portarul oaspeților a respins mingea și aceasta s-a dus în bară, apoi fundașii de la Oltenița au degajat mingea și au îndepărtat pericolul.

În repriza a doua Gigel Bordei a șutat din colțul careului de 16 metri, lateral stânga, însă mingea a trecut puțin peste poartă. În minutul 86 CSM Oltenița putea să dea lovitura. La o centrare de pe dreapta, atacantul oaspeților a reluat de la 11 metri în bara din dreapta lui Tudor, care a revenit și a reținut mingea deviată din bară și scorul a rămas 0-0.

CS Făurei a jucat în următoarea formulă: G. Tudor – M. Mocanu, Cr. Căldăraru, B. Nicoliță, G. Bordei – M. Mâță, D. Perca (min. 78 E. Ndigwe) – V. Cloșcă, C. Grozea – I. Cristian (min. 65 Cl. Racoviță), S. Nicoliță.

În etapa a doua, CS Făurei va juca tot pe teren propriu cu CS Medgidia.