Marți dimineață, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Ploiești, cu sprijinul polițiștilor Poliției Municipiului Ploiești au pus în executare 25 de mandate de percheziție domiciliară, în județele Prahova, Galați și Buzău, într-un dosar penal ce vizează săvârșirea infracțiunilor de amenințare, lovirea sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Din cercetările efectuate până în prezent a reieșit că, la data de 14 iunie 2026, între mai multe persoane ar fi izbucnit un conflict spontan, pe fondul unor neînțelegeri, care ar fi degenerat în acte de violență și manifestări de natură să tulbure ordinea și liniștea publică.
În vederea administrării probatoriului și documentării întregii activități infracționale, polițiștii efectuează percheziții domiciliare la adresele persoanelor bănuite de implicare în comiterea faptelor.
Totodată, mai multe persoane sunt conduse la sediul unității de poliție pentru audieri și dispunerea măsurilor legale care se impun.
Activitățile beneficiază de sprijinul jandarmilor din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Matei Basarab” Ploiești.
Inspectoratul de Poliție Județean Prahova reafirmă angajamentul ferm pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică și va continua să acționeze cu promptitudine și fermitate pentru prevenirea și combaterea faptelor de natură penală, precum și pentru tragerea la răspundere a persoanelor care încalcă legea.
