Viitorul Ianca a realizat scorul etapei a XII-a

După egalul din etapa trecută cu Victoria Traian, Viitorul Ianca s-a răzbunat pe Pandurii Tudor Vladimirescu, echipă pe care a învins-o cu 8-0 chiar pe terenul acesteia. Principala contracandidată la câștigarea titlului în Liga a 4-a, Victoria Traian a învins pe teren propriu pe Dunărea Tichilești cu 3-0. Viitorul Însurăței a scăpat de ultimul loc după ce a câștigat pe teren propriu meciul cu ACS Comunal Cazasu, după ce în minutul 40 a fost condusă cu 0-3. Golgheterul etapei a XII-a din Liga a 4-a a fost Ionuț Matei de la Viitorul Ianca, autor a patru goluri.

Rezultatele înregistrate în etapa a XII-a din Liga a 4-a:

Voința Vișani – FC Urleasca 3-3 (2-1). Au marcat: Androne (9), Leaua (35), Dobrică (60), respectiv Văsîi (19), L. Boariu (54) și Cr. Pascu (82). La juniori A1 echipa din Vișani a câștigat cu 6-2 și se menține în fotoliul de lider.

Viitorul Însurăței – ACS Comunal Cazasu 4-3 (1-3). Oaspeții au condus cu 3-0 prin golurile marcate de Mușătoiu (9), Luchian (32) și Banciu (40). În minutul 44 Viorel Gheorghe a redus din handicap și a stabilit scorul primei reprize. Repriza secundă a fost dominată de gazde, care au mai marcat de trei ori prin Iordache (60), Viorel Gheorghe (85), iar golul victoriei a fost marcat de Moldoveanu în minutul 87. La juniori Viitorul Însurăței a câștigat cu 5-0.

Victoria Traian – Dunărea Tichilești 3-0 (1-0). Au marcat: Giol (27), Tudorache (49) și Sterian (87 – autogol). La juniori A1 gazdele au învins cu 2-0.

Pandurii Tudor Vladimirescu – Viitorul Ianca 0-8 (0-4). Au marcat: Ionuț Matei (9, 11, 75, 79), Marius Dima (34, 44), Victor Olenic (76) și Valentin Stroe (81). Pentru Viitorul Ianca au jucat: D. Jalbă (min. 81 A. Perianu) – Al. Colniceanu (min. 73 Pisică), Stănciulescu, Ioniță, Cireașă – D. Cazan (min. 62 Stroe), V. Olenic, Postolea, Necoară (min. 67 Dogărescu) – I. Matei, M. Dima. Gazdele au terminat în 9 oameni, după eliminările lui Petcu în minutul 62 și Boitaș în minutul 87. La juniori A1 Ianca a câștigat cu 5-0

În clasamentul echipelor de seniori Viitorul Ianca este lider cu 31 de puncte, urmată de Victoria Traian cu 26 de puncte. La Juniori A1 pe primele două locuri sunt Voința Vișani și ACS Comunal Cazasu, ambele cu câte 25 de puncte, departajate de golaveraj.