HC Dunarea Braila n-a putut decat sa limiteze proportiile scorului in deplasarea de la CSM Bucuresti

Cu doar 14 jucătoare pe foaia de joc, lipsite de aportul celor mai bune marcatoare și cu Shteriova ”mână moartă”, HC Dunărea Brăila nu a reușit să țină ritmul cu campioana României și medaliata cu bronz în Liga Campionilor, CSM București. Campioanele s-au impus cu 34-22 (18-10) după un joc controlat de la cap la coadă. Diferența putea fi și mai mare, dar Medvedova a reușit să aibă 12 intervenții reușite.

Bucureștencele au început meciul în forță și înminutul 6 conduceau cu 4-0. Brăila a marcat primul gol abia în minutul 8, când Cristina Gheorghe a marcat din aruncare de la 7 metri. La jumătatea primei reprize Brăila s-a apropiat la două goluri, scor 8-6 și au ratat șansa de a se apropia la un gol, dar Berescu nu a reușit să o învingă pe Iordache. Diferența de două goluri s-a înregistrat ultima dată în minutul 17, când Shutska a marcat pentru 9-7.

A urmat o serie de 5 reușite consecutive ale gazdelor care s-au distanțat la 7 goluri în minutul 23, scor 14-7. Shutska și Berescu au au redus handicapul la 5 goluri, dar pe finalul meciului CSM București s-a distanțat la 8 goluri, scor 18-10 după 30 de minute de joc.

În repriza a doua, după ce Gullden a aruncat în bară de la 7 metri, Hagman a înscris pentru 19-10. În minutul 38 HC Dunărea a redus handicapul la 6 goluri, scor 20-14, dar în minutul 43 CSM București s-a distanțat prima dată la 10 goluri, scor 25-15, după o reușită ”marca” Bazaliu.

La jumătatea reprizei a doua CSM București avea 11 goluri avans, scor 27-16, în minutul 47. HC Dunărea Brăila a marcat apoi de trei ori la rând prin Gheorghe, Craiu și Axinte, dar au cedat din nou ritmul și gazdele au înscris de 4 ori la rând și în minutul 53 s-au distanțat prima dată la 12 goluri, scor 31-19. Brăilencele au reușit să înscrie următorul gol abia în minutul 56, prin Corban, iar cu jumătate de minut înaintea finalului de meci Bazaliu și-a dus echipa la 13 goluri avans. În ultimele secunde ale meciului HC Dunărea a mai marcat o dată prin Iasmina Ichim, de la 7 metri, stabilind astfel scorul final, CSM București – HC Dunărea Brăila 34-22 (18-10).

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Cristina Gheorghe – 6 goluri (4 de la 7 m), Iryna Shutska Burtea -5, Ana Maria Berescu -2, Ștefania Epureanu -2, Iasmina Ichim -2 (2 de la 7 m), Diana Axinte -2, Daniela Corban -1, Cătălina Preda -1 și Florentina Craiu -1. Au mai jucat: Adriana Medvedova și Bianca Aron – portari, Marija Shteriova, Diana Munteanu, Anca Ciuclaru.

Pentru CSM București au marcat: Bianca Bazaliu -7 goluri, Udriștoiu -5, Curea -4, Frafjord -4, Gullden -3 (3 de la 7 m), Jorgensen -2, Ayglon -2, Manea -2, Hagman -2, Kurtovic -1.

În ultima etapă din Liga Florilor, sezonul 2017-2018, HC Dunărea va întâlni pe teren propriu pe SCM Craiova, sâmbătă, 19 mai, de la ora 16.00.