ProBr Sport

HC Dunarea a mentinut echilibrul pana in minutul 37 al meciului cu CSM Bucuresti

HC Dunărea Brăila a avut o primă repriză bună la București în meciul cu campioanele, dar nu au ținut ritmul ridicat decât până în minutul 36, perioadă în care diferența nu a fost mai mare de două goluri, iar elevele lui Buceschi au fost și ele în avantaj în prima repriză, chiar și de două goluri în minutul 11. În cele din urmă elevele antrenoarei Mette Klit s-au impus cu 28-20 (11-9).

Brăila a avut primul atac al meciului, dar Orșivschi n-a prins pasul cu podeaua de la Horjea și Martin și-a pus colegele în atac și Fisker a deschis scorul după 39 de secunde. Brăila a egalat apoi cu un gol marcat de Carmen Gheorghe și în minutul 6 elevele lui Costică Buceschi au trecut prima data în avantaj, după golul marcat de Ada Moldovan. În minutul 11 HC Dunărea s-a distanțat chiar la două goluri, 3-5, după o aruncare de la 7 m transformată de Alina Horjea, însă brăilencele n-au putut să fructifice avantajul omului în plus timp de două minute, iar CSM-ul a egalat la 5 în minutul 13.

HC Dunărea s-a aflat la conducere pe tabela de marcaj ultima data în minutul 15, după un 7 m transformat în gol de Ada Moldovan, însă după eliminarea lui Orșivschi gazdele au trecut în avantaj, 8-6 în minutul 20, cu un gol marcat de la 7 metri de Gullden. Brăila s-a menținut în plasa gazdelor, la unu-două goluri, iar la pauză scorul a fost 11-9.apetrei

Și în primele 6 minute din repriza secundă HC Dunărea a pus presiune pe bucureștence, însă în minutul 38 fetele lui Klit s-au desprins prima data la trei goluri, scor 15-12, cu un gol marcat de Martin și un minut mai târziu Gullden a majorat de la 7 m diferența la patru goluri.

Horjea și Czeczi au adus Brăila la două goluri în spatele bucureștencelor în minutul 41, diferență care s-a înregistrat ultima data la scorul de 18-16 în minutul 44. Au urmat patru reușite consecutive ale fetelor de la CSM București care au dus scorul al 22-16 în minutul 47. Două goluri ale Dianei Axinte au mai redus din handicap, 22-18 în minutul 50, iar în ultimele 10 minute fetele lui Buceschi au marcat doar două goluri și au primit opt, astfel că rezultatul final a fost 28-20, cu un ultim gol marcat de Oana Apetrei cu trei secunde înaintea finalului de meci, după ce în minutul 59 Fachinello stabilise cea mai mare diferență de goluri din meci, 28-19.

CSM București: Iordache 3 intervenţii, Pessoa 11 intervenţii, Grubisic 1 intervenţie – Fisker 3, Martin 4, Jorgensen, Manea 2, Gullden 6 ( 4 de la 7 m), Brădeanu 4, Vărzaru 2, Rodrigues 4, Bazaliu, Curea 1, Fachinello 2. Antrenor: Mette Klit. Gullden a ratat o aruncare de la 7 m.

HC Dunărea Brăila: Dobre 10 intervenţii, Stan – C. Gheorghe 2, Horjea 4 (1 de la 7 m), Tiron 1 (1 de la 7 m), Apetrei 3, Moldovan 3 (1 de la 7 m), Pîrvuţ 2, Orșivschi, Czeczi 3, Brot, Irimia, Obedeanu, Marchidanu, Axinte 2. Antrenor: Costică Buceschi. Horjea și Pîrvuț au ratat câte o aruncare de la 7 m.