Egalitate dupa un meci dramatic cu dese rasturnari de scor

Egalitate dupa un meci dramatic cu dse rasturnari d scor

Sâmbătă la prânz, echipa de handbal juniori I a LPS Brăila a terminat la egalitate, scor 29-29 meciul din prima etapă a campionatului grupa B cu CSS Școala nr. 3 Adjud.

După un început mai slab, în care au fost conduși cu 1-5 în minutul 6, brăilenii au reușit să treacă în avantaj prima dată în minutul 20, la scorul de 11-10. În minutul 25 Sima a adus echipa brăileană la două goluri avans, 13-11, însă au fost egalați în câteva secunde. Rezultatul primelor 30 de minute a fost stabilit de golurile lui Sima și LPS Brăila a intrat la vestiare cu un avans de două goluri, 15-13.

Deși imediat după reluare au fost egalați, jucătorii pregătiți de Mihai Castalov s-au desprins la patru goluri, scor 19-15 în minutul 35. Cei de la Adjud au revenit și au egalat la 21 în minutul 45, iar în minutul 47 au trecut în avantaj, 22-23. Brăilenii au marcat apoi de patru ori consecutiv, cu trei reușite semnate de Petru Ghirteș și una Leonard Drăghici și în minutul 51 conduceau cu 26-23. Oaspeții au revenit după cartonașul roșu primit pentru trei eliminări de două minute a lui Drăghici și în minutul 58 conduceau cu două goluri, 27-29. Ghirteș a marcat de două ori și a adus egalarea pentru LPS Brăila, care n-a mai avut forța să înscrie și golul victoriei.

Petru Ghirtes

Pentru LPS Brăila au marcat: Petru Ghirteș -10 (3 de la 7 m), Andrei Sima -6, Isoua Gavrilă -4, Leonard Drăghici -3, Adelin Roșu -3, Marian Baciu -2 și Alin Nedelcu -1. Au mai jucat: Ion Gălan și Nicușor Drăgan.

Pentru Adjud au marcat: Iosub -6, Lovin -6, Mihăilescu -6, Petrea -3, M. Bejan -1, Tatu -1, R. Bejan -3, Palade -2, Panainte -1.

Tot sâmbătă, junioarele II de la LPS Brăila au pierdut meciul de la Tulcea, din etapa a III-a, fiind învinse de CSS Tulcea cu 18-31 (9-12).