Dacia Unirea doar o remiza in deplasarea de la Balotesti

Dacia Unirea Brăila a plecat neînvinsă de la Balotești, terminând la egalitate, scor 1-1, după ce în precedentele două întâlniri dintre cele două formații pe terenul ilfovenilor s-au încheiat cu succesul gazdelor.

Brăilenii au deschis scorul rapid, în minutul 12, la o lovitură de colț de pe partea stângă, iar Andrei Pușcașu a reluat nemarcat, din interiorul careului, în poarta lui Fulga. În minutul 16 gazdele au rămas în 10 jucători, Antoche văzând cartonașul roșu pentru un fault dur la Dănuț Oprea.

În minutul 44 gazdele au trimis mingea în poarta lui Mitrea, dar golul marcat de Ion a fost anulat pe motiv de offside.

În minutul 55 raportul numeric pe teren s-a egalat. Dănuţ Oprea îl faultează din spate pe Bakalli și a văzut al doilea cartonaş galben, fiind eliminat. În minutul 60 Bâtfoi este faultat în careul Brăilei de Adăscăliţei. Penalty-ul a fost executat de Herea, în dreapta portarului Mitrea, care nu a avut nici o reacție și gazdele au egalat.

CS Baloteşti: Fulga – C-tin Dedu, Flămânzeanu, N. Ion, Antoche, Păduraru (min. 66 I. Darie), Bakalli, Bâtfoi (min. 83 R. Stănescu), Fl. Niculae, Val. Andrei (min. 86 I. Sandu), Cl. Herea. Antrenor: Cornel Nica

Dacia Unirea Brăila: Cr. Mitrea – Gab. Niţă, L. Ivan, Ghiocel, Necoară – D. Oprea, Rz. Adăscăliţei, C. Roşu, A. Puşcaşu, C. Neagu (min. 82 Stănciulescu) – Al. Muscă. Antrenor: Alin Pânzaru

În etapa următoare, Dacia Unirea va juca pe teren propriu, sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 12.30. când va întâlni pe ACS Berceni, echipă care în etapa a 5-a a pierdut meciul de pe teren propriu cu Foresta Fălticeni, scor 0-1. Echipa din Berceni este una dintre cele trei echipe care au rămas și după etapa a 5-a fără nici un punct, în timp ce Dacia Unirea Brăila a acumulat 10 puncte.