CS Faurei a profitat ca Viitorul Ianca a stat si a trecut pe primul loc in play-offul Ligii a 4-a

La sfârșitul săptămânii trecute, în Liga a 4-a la fotbal s-au jucat meciurile din etapa I a play-off-ului și play-outului. În cele patru meciuri jucate în această etapă, gazdele s-au impus în toate și s-au marcat 22 de goluri, dintre care doar cinci în dreptul echipelor vizitatoare. Golgheterul etapei a fost M. Moldoveanu de la Viitorul Însurăței, autor a patru goluri în meciul cu Dacia Unirea 2 Brăila.

Rezultatele înregistrate în play-off, etapa I:

CS Făurei – Voința Șuțești 3-1 (0-0). Oaspeții au deschis scorul în minutul 65 prin Marius Călin, iar echipa lui Bănel Nicoliță a reușit să întoarcă rezultatul în ultimul sfert de oră al meciului. Pentru CS Făurei au marcat: Bănel Nicoliță în minutele 75 și 88 și Dan Percă în minutul 84.

CS Făurei a jucat în următoarea formulă: G. Tudor – C. Grozea, B. Nicoliță, M. Moroianu, Ad. Coman (min. 46 A. Tudose) –  D. Percă, M. Mâță, Al. Cotigă – S. Nicoliță, I. Huțu, V. Gheorghe (min. 46 Al. Zărnescu)

Pentru Voința Șuțești au jucat: Fl. Șerban – Crangă (min. 55 M. Neagu), A. Ciocan, M. Dulă (min. 59 Fl. Harabagiu), I. Șerbănescu (min. 72 Fl. Mocanu), M. Călin, Neacșu, G. Călin, G. Custură, Cîrlan, Măgăriță.

ACS Comunal Cazasu – Voința Vișani 4-1 (3-0). Pentru gazde au marcat: Ionuț Matei în minutele 21 și 55 și Grigore Banciu în minutele 37 și 39. Golul celor de la Vișani a fost marcat de Alin Radu în minutul 57.

Pentru Comunal Cazasu au jucat: Baicu – N. Cazan, Piașu, Stănel Ion, Licitonschi (min. 34 M. Avramescu), Gologan (min. 64 Popescu), Toader 9min. 86 Gavrilă), Pavelescu, Luchian, Banciu, Matei (min. 82 Graur).

Viitorul Ianca a stat în prima etapă. În clasament, pe primul loc a trecut CS Făurei cu 24 de puncte, urmată de Viitorul Ianca și ACS Comunal Cazasu cu câte 23 de puncte. Voința Vișani ocupă locul 4 cu 18 puncte, iar Voința Șuțești se află pe locul 5 cu 17 puncte.

În etapa următoare, sâmbătă, 14 aprilie, sunt programate meciurile: Voința Șuțești – Viitorul Ianca și Voința Vișani – CS Făurei. ACS Comunal Cazasu va sta.

În prima etapă din play-out s-au înregistrat rezultatele:

Viitorul Însurăței – Dacia Unirea 2 Brăila 5-1 (2-0). Au marcat: M. Moldoveanu (11, 30, 70, 90), Giuglea (83), respectiv Ichim (60).

Dunărea Tichilești – Gloria Movila Miresii 5-2 (1-1). Au marcat: R. Tudor (2), Fl. Sfârtoc (65, 77, 79), D. Abălașei (88), respectiv Munteanu (42, 75).