Conpet Ciresu, esec in amicalul cu Otelul II Galati

Miercuri 27 februarie, pe terenul sintetic “Siderurgistul” din Galati, Conpet Ciresu, lidera Ligii a 4-a de fotbal din Braila, a intalnit intr-un nou joc de pregatire pe Otelul II Galati, locul 7 in seria I din Liga a 3-a. „Satelitul” fostei campioane a Romaniei din editia 2010-2011, Otelul Galati, s-a impus cu scorul de 3-1 (1-1).

Gazdele au fost cele care au deschis scorul, prin Durbaca, in minutul 13, care l-a invins cu un sut din interiorul careului mare pe portarul Stoica. Dar dupa numai doua minute, Sorin Techiu a reusit sa restabileasca egalitatea pe tabela de marcaj, acesta reluand in poarta o centrare in urma unei lovituri de la coltul terenului executate de Nanu. Desi ambele echipe si-au mai creat situatii de gol, rezultatul primei reprize a ramas 1-1.

In repriza a doua otelarii s-au desprins pe tabela de marcaj in ultimul sfert de ora, Constantinescu marcand pentru 2-1 in situatie de unu la unu cu portarul Tudor, iar Lupu a stability rezultatul final, in minutul 89. Galatenii au mai irosit si un penalty, la scorul de 2-1, dar pe ansamblu s-au dovedit a fi mai proaspeti decat jucatorii lui Vasile Darie. Urmatorul joc de verificare pentru Conpet Ciresu se va juca tot la Galati, cu ocupanta locului 2 a Ligii a 4-a din judetul vecin, Metaloglobus Galati, sambata 2 martie, de la ora 11.00. In urma cu doua saptamani, elevii lui Darie si Ivan au pierdut cu 3-2 (1-0) in fata celor de la Sporting Liesti, lidera turului de campionat din Liga 4 galateana.

In partida cu Otelul II Galati, Vasile Darie si Ionel Ivan au utilizat urmatorii jucatori: Stoica, Tudor – Coman, Preda, Nicolae Viorel, Ghisman, Grozea, Varlan, Stanciulescu, Craciun, Cireasa, Viorel Gheorghe, Nanu, Techiu si Alin Radu.