Bianca Toader, dubla campioana nationala la junioare III

Sâmbătă și duminică, atleţii juniori III brăileni au obţinut rezultate foarte bune la Campionatul Naţional de sală de la Bacău. Atleta Bianca Toader, pregătită de profesorul Nicu Roată, sportivă cu dublă legitimare LPS Brăila/CSM Brăila, a devenit dublă campioană naţională, în probele de 60 m plat şi 60 m garduri.

Sâmbătă, în finala probei de 60 m plat, Bianca Elena Toader a alergat în 7.81 secunde, fiind singura sportivă care a coborât sub pragul de 8 secunde pe această distanță. Pe treapta a treia a podiumului aceleiași probe a urcat o altă atletă de la LPS Brăila/CSM Brăila, Andreea Alexandra Dinu. În proba similară a băieților, Ștefs-a calificat în finală, dar a terminat cursa pe locul 8.

Duminică, în proba de 60 metri garduri fete, Bianca Toader a terminat pe primul loc cu timpul de 8.88 secunde, iar medalia de bronz la această probă a fost luată de brăileanca Andreea Alexandra Dinu cu timpul de 9.56 secunde. În finala acestei probe au mai alergat alte trei sportive de la Brăila: Mihaela Milea de la LPS Brăila – locul 4, Andreea Orac de la CSM Brăila – locul 6, Elena Torcaciu de la LPS Brăila – locul 7 și Raluca Dascălu de la CSM Brăila – locul 8.

În proba băieților de 60 metri garduri, în finală au alergat 4 atleți de la LPS Brăila, dar doar Alexandru Galupa s-a clasat pe podium, câștigând medalia de argint. Marius Băjenaru s-a clasat pe locul 5 la o sutime de secundă de locul 4, Robert Simion s-a clasat pe locul 6, iar Robert Hariga – Ștefan a terminat pe locul 8, ultimii doi de la grupa profesoarei Sica Lazăr. La aceste campionate naționale de juniori III, Sebastian Băjănică s-a clasat pe locul 10 în proba de lungime, iar Cristinel Orac de la CSM Brăila s-a clasat pe locul 39 la 400 metri plat băieți.