Silviu Mares 28 ianuarie 2018

Viitorul Ianca, lidera Ligii a 4-a a fotbalului brăilean, a susținut sâmbătă de la ora 11:00 un prim meci de verificare din această perioadă în compania formației de Liga a 3-a, CSM Rm. Sărat. Meciul s-a disputat pe terenul II din incinta stadionului „Olimpia” din Rm. Sărat și s-a încheiat la egalitate, scor 3-3 (2-2).

Disputată pe un teren acoperit de zăpadă și pe o ceață densă, partida a oferit câteva faze frumoase dar și răsturnări de scor. Pe lângă cele trei goluri marcate Viitorul Ianca a mai avut și alte situații de a înscrie prin C. Andrei de două ori, Pamfil, Vrînceanu și Necoară, ultimul trimițând mingea în bară.

După ce echipa din Ianca a deschis scorul în minutul 11, prin C. Andrei, dar râmnicenii au reușit să revină și să preia conducerea cu 2-1 prin golurile marcate de Bobe din penalty și Crețu. Scorul pauzei a fost stabilit pe finalul reprizei de golul marcat de C. Andrei.

Gazdele au preluat din nou conducerea după pauză, prin golul marcat de Roman, însă Viitorul Ianca a reușit să restabilească egalitatea în minutul 90 printr-un penalty transformat de C. Necoară.

Antrenorul Viorel Ciucașu a folosit în acest meci următorii jucători: Jalbă – N. Zăgan, Ioniță, Dobrin, Necoară – Burlacu, P. Adrian, Ghiviciu, C. Andrei – V. Durbacă, D. Cazan. Din minutul 60 au mai intrat: R. Tăbârcă – D. Pamfil, I. Vasile, G. Vrînceanu, R. Sterpu.

În ciuda terenului înghețat, jocul a fost unul benefic pentru noi, în care ne-am atins obiectivul, a declarat antrenorul echipei Viitorul Ianca