Viitorul Ciresu si FC Urleasca raman lidere in seriile a I-a si a III-a din Liga a 5-a

Sâmbătă și duminică, s-au reluat meciurile din Liga a 5-a la fotbal, cu meciurile din etapa a XVI-a a seriilor I și III. În seria I gazdele s-au impus în trei partide, în timp ce oaspeții doar în două, un meci terminându-se la egalitate. În seria a III-a gazdele s-au impus într-un singur meci, iar oaspețiiau câștigat trei partide. Și în această serie un meci s-a terminat la egalitate, iar unul a fost decis la masa verde, Viitorul Galbenu retrăgându-se din campionat în această iarnă.

În această etapă s-a înregistrat prima înfrângere a celor de la Voința Găiseanca, care în primele 15 etape avea 10 victorii și 5 rezultate de egalitate. Golgheterii rundei au fost Emanuel Moldoveanu de la FC Urleasca și Florin Cristea de la Unirea Gradiștea, ambii cu câte trei goluri marcate în această etapă.  Scorul etapei a fost realizat de AS Jirlău, în deplasarea de la Dedulești, meci câștigat cu scorul de 8-0!

Rezultate înregistrate în seria I:

Olimpia Cazasu – Dinamo Măxineni 2-0 (1-0). Au marcat: Grigore (35) și Pavelescu (84).

Speranța Măxineni – Siretul Vădeni 1-2 (0-1). Oaspeții au deschis scorul în minutul 30 prin Mușat. Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 52 prin Răzvan Vasile, iar Siretul a marcat golul victoriei în minutul 84 prin Corbu.

Romgal Romanu – Dinamo 2016 Salcia Tudor 1-1 (0-0). Cochirleanu a deschis scorul pentru gazde în minutul 47, iar Toader a egalat în minutul 67.

Spicul Râmnicelu – Victoria 2 Traian 3-4 (2-2). Pentru gazde au marcat: Sterescu (24), Pănuț (32) și Toboșaru (74). Golurile celor de la Traian au fost marcate de: Veber (1), Șerban (5) și Ciocan (62, 85).

Unirea Gradiștea – Înfrățirea Gemenele 5-1 (0-1). Oaspeții au deschis scorul prin Chiriță în minutul 25. După pauză, gazdele au intrat mai determinate pe teren și au marcat de 5 ori prin: Florin Ionuț Cristea (47, 74, 90), Chleș (70) și Ursea (85).

FC Urleasca – Voința Racovița 4-1 (3-1). Au marcat: Pascu (35), Emanuel Moldoveanu (42, 44,80), respectiv Cîșu (37).

Lider detașat în clasamentul seriei I rămâne FC Urleasca, cu 44 de puncte, urmată de Dinamo Măxineni și Victoria 2 Traian, ambele cu câte 34 de puncte.

Rezultatele înregistrate în seria a III:

Pescărușul Drogu – Voința Plopu 1-3 (1-2). Pentru învingători au marcat: Bacîru (8, 20) și Dinu (62). Golul gazdelor a fost marcat de Băbătie în minutul 41.

Viitorul 2 Ianca – Voința Găiseanca 3-1 (1-0). Pentru gazde au înscris: Toni (22), Irimia (52) și Crăciun (76). Golul celor de la Găiseanca a fost marcat de Moise în minutul 62.

AS Ulmu – Viitorul Cireșu 0-2 (0-1). Au marcat: Mihai Popa (35) și Florea (60).

Voința Făurei Sat – Avântul Mircea Vodă 4-4 (2-0). Pentru gazde au marcat: Dumitru (19, 85) și Văceanu (28, 75). Golurile oaspeților au fost înscrise de Val. Vizireanu (51, 60), Cosmin Fuior (56) și Căpățână (58).

Viitorul Galbenu – AS Bordei Verde 0-3. Gazdele s-au retras din competiție după etapa a XV-a și vor pierde toate meciurile din restul sezonului cu 0-3.

Victoria Dedulești – AS Jirlău 0-8 (0-3). Au marcat. Daniel Bulancea (14, 20), C. Barbu (32), Stângă (48, 83), Voinescu (69, 76) și Udrea (90).

În clasamentul seriei a III-a conduce Viitorul Cireșu cu 40 de puncte, urmată de Voința Plopu cu 38 de puncte și Voința Găiseanca cu 35 de puncte.

Săptămâna viitoare este programată etapa a XVII-a din seriile I și a III-a, seria a II-a urmând să se reia pe 25 martie. Săptămâna viitoare este programată etapa a XVII-a și în Liga a 4-a.