Viitorul Ciresu la un punct de titlul de campioana in seria a II-a a Ligii a 5-a

Liga a 5-a la fotbal organizată de AJF Brăila a programat la sfârșitul săptămânii trecute meciurile etapei a XXVIII-a în cele două serii, antepenultima a campionatului. Dacă FC Urleasca și asigurat deja titlul de campioană în seria I, în această etapă Viitorul Cireșu a făcut un pas important pentru a câștiga seria a II-a după ce a câștigat cu 2-1 derby-ul cu Vitorul Galbenu.

Seria I a fost mai săracă în goluri, dar scorul etapei a fost realizat în această serie, de campioana FC Urleasca, care a câștigat cu 7-0 meciul de pe teren propriu cu ultima clasată, Dinamo 2016 Salcia Tudor. Trei jucători au reușit să marcheze câte trei goluri în această etapă: Eduard Vlăducă de la Voința Găiseanca, Leonard Daniel Purice de la AS Jirlău și Bratosin de la Voința Plopu.

Rezultatele înregistrate în etapa a 28-a din seria I a Ligii a 5-a:

Speranța Măxineni – Înfrățirea Gemenele 3-0 (neprezentare)

ACS Comunal II Cazasu – Unirea Gradiștea 3-2 (0-1). Au marcat: Avramescu (48), Pavelescu (63), Gavrilă (68), respectiv A. Mocanu (32) și Puia (84)

Voința Racovița – Stanriz Stăncuța 3-3 (1-2). Au marcat: Jantea (36), D. Cîșu (60, 90), respetiv Țintea (18), Pisică (39), Moisescu (67)

Spicul Râmnicelu – Dinamic Unirea 1-2 (1-1). Au marcat: Răstoacă (autogol- minutul 15), respetiv Lemnaru (30) și Crăciun (58)

Romgal Romanu – Victoria Traian II 0-1 (0-1). Unicul gol al meciului a fost marcat de Stafie în minutul 43.

FC Urleasca – Dinamo 2016 Salcia Tudor 7-0 (1-0). Au marcat: Milea (7), I. Ferdinand (60), Popescu (63), Radu (77), E. Moldoveanu (80), I. Văsîi (84) și Surdeanu (86).

Cu două etape înaintea finalului de campionat FC Urleasca are 10 puncte avans față de următoarea clasată, Tricolorul Lanurile.

Rezultatele înregistrate în etapa a 28-a din seria a II-a a Ligii a 5-a:

Viitorul Cireșu – Viitorul Galbenu 2-1 (1-0). Au marcat: Drăgan (23), Dumitru (63), respectiv Soare (82).

Victoria Dedulești – Voința Găiseanca 2-6 (0-3). Au marcat: Toiciu (60, 65), respectiv Ed. Vlăducă (20, 47, 85), R. Bădără (28), M. Pănuță (32) și A. Butiseacă (87).

Spicul Zăvoaia – Dacia Bertești 1-0 (1-0). Unicul gol al partidei a fost marcat de Căpățână în minutul 20.

Voința Făurei Sat – AS Bordei Verde 2-1 (0-1). Au marcat: V. Stanciu (71), C. Călătoaie (80), respectiv Dumitru (20)

AS Ulmu – Voința Bărăganu 3-0 (1-0). Au marcat: Balaban (10), Fl. Ionescu (67, 74)

AS Jirlău – Avântul Mircea Vodă 5-1 (1-0). Au marcat: Purice (12, 56, 68), Rusu (47), Crîngașu (88), respectiv A. Vizireanu (78)

Tractorul Viziru – Voința Plopu 3-4 (2-3). Au marcat: Bogdan (15), Stoican (19), Ene (90+4), respectiv Bratosin (36, 37, 45), Matinciu (88).

Vitorul Ianca II – Comagrim Dudești 5-4 (2-2). Au marcat: Ghiviciu (32, 81), Vrînceanu (45), Sterpu (47), Maraloiu (72), respectiv Dan (17), Popa (19, 49), Martinovici (49)

Cu două etape înaintea finalului de sezon Viitorul Cireșu este lider cu 61 de puncte, urmată de Viitorul Galbenu cu 56 de puncte și Voința Plopu cu 54 de puncte.