Victorie spectaculoasa pentru Dunarea Braila in meciul cu CSM Ploiesti

HC Dunărea Brăila a încheiat turneul de la Ploiești cu o nouă victorie, fiind astfel singura echipă care a câștigat toate cele 3 meciuri de la turneul organizat de CSM Ploiești.

După ce a câștigat primele două jocuri de sâmbătă, HC Dunărea Brăila-CSM Slobozia 31-27 (14-13) și HC Dunărea Brăila-HC Activ Plopeni 32-15 (16-5), duminică la prânz echipa antrenată de Sanda Soare s-a impus cu 27-25, după ce la pauză echipa din Ploiești conducea 16-13.

Sanda Soare a declarat că ”acest meci a fost unul foarte bun, cu o mobilizare foarte bună a fetelor, chiar dacă am avut alte probleme de sănătate. Alina Horjea a fost lovită foarte dur la umăr în prima repriză, de aceea a jucat foarte puțin și chiar dacă a mai intrat pe teren și după pauză, a resimțit dureri. Per ansamblu a fost un meci foarte frumos și spectaculos și sunt foarte mulțumită de evoluția fetelor.”

Golurile echipei brăilene au fost marcate de Ada Moldovan -8, Alina Czeczi -6, Ramona Farcău -4, Alina Horjea -3, Carmen Gheorghe -3, Nicoleta Safta -1, Adina Brot -1 și Nicoleta Eșanu -1.

Dacă în primele două meciuri a jucat câte 5-6 minute și Irina Marchidanu (Tomuleanu), în acest meci nu a jucat deloc, fiind menajată, pentru că încă nu e refăcută complet după accidentarea la umăr.

În primul meci, cu CSM Slobozia, golurile echipei brăilene au fost marcate de: Alina Horjea -8, Ramona Farcău -8, Ada Moldovan -5, Alina Czeczi -3, Adina Brot -3, Nicoleta Eșanu -2, Carmen Gheorghe -1 și Raluca Irimia -1.

În meciul cu HC Activ Plopeni, pentru HC Dunărea Brăila au marcat:, Alina Czeczi -8, Nicoleta Safta -6, Ada Moldovan -4, Carmen Gheorghe -4, Alina Horjea -3, Adina Brot -3, Raluca Irimia -2, Ramona Farcău -2.