Victorie la 10 goluri pentru junioarele 1 de la LPS Brăila

Echipa de handbal junioare I de la LPS Brăila a încheiat turul campionatului seriei B cu o nouă victorie. Elevele antrenate de Cristian Preda au învins cu 26-19 (15-7) meciul jucat în deplasare cu CS Handbal Art Galați. Jucătoarele de la LPS Brăila sunt lidere în clasament, cu cinci victorii din cinci meciuri.

Fetele de la Brăila au început meciul hotărâte să tranșeze victoria încă din prima repriză. Au condus cu 3-0 în minutul 4, iar de la scorul de 4-6 în minutul 12 au marcat de cinci ori consecutiv, desprizându-se la 7 goluri în minutul 21, scor 4-11. Gălățencele au marcat și ele de două ori, dar de la 6-11 Brăila s-a distanțat rapid la 6-13 și 7-15.

După pauză gălățencele au marcat primele 3 goluri. În minutul 38 LPS Brăila s-a distanțat prima dată la 10 golur, scor 11-21. În minutul 53 avansul s-a mărit la 12 goluri, scor 12-24, iar la final fetele de la Brăila au câștigat la 10 goluri diferență.

Pentru LPS Brăila au marcat: Iulia Sava -7 goluri, Iasmina Ichim -7, Alexandra Vrabie -4, Ana Cazan -3, Alexandra Oprea -2, Cristina Surdu -2, Mirabela Coteț -1. Au mai jucat: Alexandra Perianu – portar, Anna Stan, Roxana Popa și Adelina Iordache.

În prima etapă din retur LPS Brăila va juca pe teren propriu, pe 27 octombrie, cu CSS Tulcea.