Victorie clară pentru LPS Brăila în derby-ul seriei B a campionatului de handbal junioare 1

După înfrângerea din etapa trecută de la CSM Galați, echipa de handbal junioare 1 a LPS Brăila a câștigat categoric meciul cu CSS 1 Constanța, ocupanta locului 2 în seria B. Fetele pregătite de Cristian Preda și Eugen Jelesneac s-au impus în sala proprie cu 30-20 (17-10).

Junioarele 1 de la LPS Brăila au avut un start perfect de meci și în minutul 9 conduceau cu 6-0. Oaspetele au marcat primul gol abia în minutul 10, iar în minutul 13 s-au apropiat la două goluri, scor 6-4. Ichim și Sava de două ori au marcat pentru Brăila și diferența s-a mărit la 5 goluri. Finaluo primei reprize a aparținut tot fetelor de la LPS Brăila care s-au distanțat la 8 goluri, scor 17-9, iar ultimul gol al primei părți a fost marcat de constănțence.

Repriza a doua a avut o desfășurare similară cu prima. Alexandra Perianu a închis poarta Brăilei și la jumătatea reprizei a doua LPS Brăila conducea cu 23-10. Abia în minutul 45 CSS 1 Constanța a marcat primul gol din partea a doua a meciului. Cea mai mare diferență de scor din acest meci a fost de 14 goluri în minutul 50, când Anna Stan a marcat pentru 26-12. Pe final fetele de la LPS Brăila au mai slăbit ritmul și le-au permis oaspetelor să se apropie la 10 goluri la final, scor 30-20.

Pentru LPS Brăila au marcat: Alexandra Vrabie -5, Laura Surdu -5, Nicoleta Popa -4, Iasmina Ichim -4, Anna Stan -4, Mirabela Coteț -3, Iulia Sava -3, Alexandra Oprea -1, Adelina Iordache -1. Au mai jucat: Ana Maria Micu și Alexandra Perianu – portari și Diana Gașpar.

După 8 etape LPS Brăila este lideră în seria B a campionatului național de junioare 1, cu 14 puncte și golaveraj 238-175. În penultima etapă din faza seriilor LPS Brăila va juca în deplasare la CSS Galați, ultima clasată, fără nici un punct după 8 etape. Meciul se va disputa miercuri, 21 noiembrie, la Galați.