Victoria Traian a pierdut cu 0-4 in deplasarea de la Cernavoda

Echipa brăileană a rămas în continuare numai cu înfrângeri.

Echipa antrenată de Curcă și Rotaru a jucat din minutul 35 în 10 oameni, după ce Costel Roșu a primit al doilea cartonaș galben, ambele pentru proteste.

Gazdele au deschis scorul repede, după un penalty ușor acordat în minutul 3, pentru un fault în careu a lui Baciu. Richardo Mihalache a executat lovitura de la 11 metri și a deschis scorul. Axiopolis și-a mărit avantajul în minutul 49 prin golul marcat de Nicuşor Moise și s-a desprins pe tabela de marcaj pe finalul meciului prin golurile lui Cezar Beşleagă (71) și Alexandru Vieru (88).

Axiopolis Cernavodă: Nanu – A. Rusu, Zaharia, Andrescu, L. Gheorghe – Vieru, Moldoveanu (M. Hristu) – Beșleagă (V. Hristu), Fotescu (Loloț), R. Mihalache – Moise (Dumitrescu).

Victoria Traian: Tunea – Toma, Voicu (Tureac), Baciu, M. Mocanu (Cristof) – Paul Ioan, C. Roșu, I. Bogoș (Boitaș), Bordei – Enache (Bălan), Ad. Moroșanu.

Celelalte rezultate înregistrate în partidele de sâmbătă au fost:

Agricola Borcea – ASSCS Farul Constanţa 0-3 (0-2). Au marcat: George Călinţaru (4, 28), Claudiu Dragu (49)

Unirea Slobozia – Progresul Spartac 2-2 (2-0). Au marcat: Florin Cazan (2), Adrian Răduca (4) / Mircea Donca (63), Leonard Boiangiu (70)

ACSM Olteniţa – Metalul Buzău 0-2 (0-0). Au marcat: Valentin Lungoci (50, 73)

Reamintim că vineri, tot în etapa a XVI-a din seria a II-a a Ligii a 3-a, Sportul Chiscani a obținut prima victorie pe teren propriu din acest sezon și s-a apropiat la 3 puncte de echipa de pe locul 12, care îi asigura rămânerea în Liga a 3-a.

În etapa următoare Victoria Traian va juca în deplasare la ASSCS Farul Constanța, sâmbătă, 24 martie, de la ora 15.00. În aceeași zi Sportul Chiscani va juca tot în deplasare, la Metalul Buzău.