Trei victorii in deplasare in Liga a 4-a la fotbal

Pe o vreme excelenta pentru fotbal, sambata13  aprilie 2013, s-au disputat partidele din etapa a XXII-a Ligii a 4-a Braila.

Victoria Cazasu a facut deplasarea pe terenul echipei de pe locul 14,Vointa Sutesti, unde au reusit sa obtina o noua victorie, scor 2-5, dupa ce la pauza au fost condusi cu 2-1. Desi au castigat si pe teren, echipa din Cazasu a fost declarata invingatoare si la “masa verde”, deoarece echipa din Sutesti la folosit pe Georgian Calin desi acesta se afla in stare de suspendare, asa incat Pavelescu si Matei nu isi contabilizeaza cele doua, respectiv trei goluri inscrise in acest meci. La juniori A1, meciul s-a incheiat 4-2 pentru Victoria Sutesti, intr-un meci in care portarul Vasile Daniel a fost inger si demon pentru cei de la Cazasu, el reusind sa apere o lovitura de la 11 m, dar a si ratat una, la scorul de 3-2 pentru gazde.

Conpet Ciresu si-a respectat blazonul si a castigat meciul de la Ianca, cu Viitorul, cu scorul de 3-0 (1-0), prin golurile reusite de Andrei Craciun (17), Alin Radu (49) si Gigel Costache (75). In prima repriza, Gigel Costache a ratat o lovitura de la 11 m. In meciul juniorilor cele doua echipe au incheiat la egalitate, scor 2-2.

La Chiscani s-a desfasurat un meci cu dese rasturnari de scor, gazdele adjudecandu-si victoria in minutele de prelungire. Astfel, desi au condus mai mult de 55 de minute pe tabela de marcaj, echipa din Faurei a parasit terenul invinsa, Sportul Chiscani – CS Faurei 4-3 (2-2), prin golurile marcate de Merloi (27), Stoian (39), Jercaianu (90+1) si Bandarica (90+2), respectiv Moise (7), Cristea (34), Butiseaca (59). La juniori A1, lidera clasamentului, CS Faurei, a demonstrat ca isi merita pozitia in clasament si a castigat si aceasta deplasare cu scorul de 2-0.

Celelalte rezultate inregistrate sambata au fost:

Pandurii Tudor Vladimirescu – Vointa Visani 2-0 (2-0), golurile fiind marcate de Jantea (12) si Emil Cristian (24). La juniori meciul s-a incheiat la egalitate, scor 2-2.

Viitorul Galbenu – Avantul Mircea Voda 3-2 (1-1), golurile fiind marcate de Stefan Andrei (6,88), Baciu (67), respectiv Micu (9) si Soarece (47). La juniori au castigat oaspetii cu 3-0.

Viitorul Insuratei – FC Tufesti 2-3 (1-1), golurile fiind marcate de Vialli Gheorghita (22), Iacob (90), respectiv F. Ghioca (32), Minescu (62) si Cazan (80). La juniori A1 scorul a fost 7-5 pentru gazde.

Vointa Gaiseanca – Victoria Traian 1-3 (1-1), goluri inscrise de Vladuca (5), respectiv Iorga (45), Musatoiu (72) si Zagan (80). La juniori s-au impus tot oaspetii, scor 3-5.

Dunarea Gropeni

Dunarea Gropeni – Gloria Movila Miresii 3-1 (1-0), goluri marcate de Pirliteanu (19), Mogos (55) si Simion (58) pentru gazde, respectiv Condrut (72). La juniori Movila Miresii a castigat cu 2-0.

Primele trei locuri in clasament sunt ocupate de Conpet Ciresu cu 62 de puncte, urmata de FC Tufesti cu 50 de puncte si Dunarea Gropeni cu 45 de puncte, in timp ce pe locul 4 a urcat Victoria Traian, care a acumulat 44 de puncte.

La juniori A1, CS Faurei ramane pe primul loc, cu 85 de puncte, urmata de Avantul Mircea Voda cu 62 de puncte si Sportul Chiscani cu 58 de puncte.

Etapa a XV-a din Liga a 5-a

Duminica 14 aprilie s-au desfasurat meciurile din etapa a XV-a din Liga a 5-a la fotbal, in care s-au inregistrat urmatoarele rezultate:

Seria I: Soimii Unirea – Steaua Perisoru 1-0; Victoria Dedulesti – Spicul Ramnicelu 2-1;
Siretul Vadeni – AS Bordei Verde 2-1; Vointa Plopu – Unirea Gradistea 3-1; Dunarea Tichilesti – Romgal Romanu 8-2 si FC Urleasca – Infratirea Gemenele 4-0. In clasament primul loc este ocupat de Dunarea Tichilesti cu 37 de puncte, urmata de FC Urleasca cu 31 de puncte si Vointa Plopu cu 27 de puncte.

Seria a II-a: Tricolorul Lanurile – Dacia Bertesti 0-1; AS Jirlau – Spicul Zavoaia 2-1; Comagrim Dudesti – Tractorul Viziru 3-0; Victoria Old Boys Insuratei – Vulturul Horia 2-0; Vointa Baraganu – Vointa Faurei Sat 1-2 si Vointa Surdila Greci – Stanriz Stancuta 3-2. In clasament lider a ramas Stanriz Stancuta, urmata de Victoria Old Boys Insuratei, ambele cu cate 29 de puncte, dar departajate de golaveraj, iar locul 3 este ocupat de Vointa Baraganu cu 27 de puncte.

S-au stabilit meciurile din Cupa Romaniei

Luni 15 aprilie, de la ora 11.00, in prezenta delegatilor echipelor calificate in sferturile de finala ale fazei judetene a Cupei Romaniei, s-a efectuat tragerea la sorti pentru aceasta faza a competitiei. Astfel, pe 1 mai 2013, de la ora 11.00, pe terenurile primelor echipe, se vor disputa meciurile: CS Faurei – Conpet Ciresu, Viitorul Insuratei – Sportul Chiscani, Gloria Movila Miresii – Viitorul Ianca si Fair Play Braila – Pandurii Tudor Vladimirescu. Semifinalele Cupei Romaniei se vor juca tur-retur, pe 22 si 29 mai 2013.