Sportul Chiscani spera sa obtina a treia victorie din Liga a 3-a in fata celor de la Liesti

Sportul Chiscani joacă astăzi primul meci pe teren propriu din acest retur al campionatului Ligii a 3-a, seria I. Adversarii echipei pregătite de Georgel Pascu sunt cei de la Sporting Lieşti, echipă aflată pe locul al 8-lea, cu 23 de puncte. Sportul Chiscani are nevoie de o victorie astăzi în tentativa de a scăpa din zona retrogradării, brăilenii ocupând înaintea acestui meci locul 14 cu 8 puncte, cu două mai puțin decât CSM Pașcani, prima echipă aflată în avara zonei retrogradării.

Ambele echipe au pierdut în prima etapă a returului. Sportul Chiscani a cedat cu 3-1 în în deplasarea de la Aerostar, după ce a reușit timp de 78 de minute să mențină egalitatea pe tabela de marcaj. Sporting Liești a pierdut în primul meci din acest an, fiind învinsă pe teren propriu de Olimpia Cetate Râșnov, scor 0-1. Ultima victorie a celor de la Sportul Chiscani datează din 8 octombrie 2016, când au câștigat cu 3-2 meciul de pe teren propriu cu Avântul Valea Mărului.

Partida va fi arbitrată la centru de  Florescu Valentin din Sf. Gheorghe (Covasna), ajutat de arbitrii asistenți Pavel Cojocaru din Brașov și Ciuraru Roberto din Sf. Gheorghe (Covasna). Jocul va începe la ora 15.00 și se va juca tot pe terenul Sportul din comuna Chiscani, aflat în spatele Primăriei.

În tur Sporting Liești s-a impus în fața chiscănenilor cu scorul de 3-0 (2-0), prin golurile marcate de Adamache în minutele 25 și 36 și Sprânceană în minutul 65.

În primul meci din această etapă, disputat vineri după amiază, CSM Pașcani a fost învinsă pe teren propriu de Știința Miroslava, scor 0-3.