Sportul Chiscani invinsa cu 4-0 la Rm. Sarat dupa ce au jucat 88 de minute in 10 oameni

Sportul Chiscani a început cum nu se poate mai prost noul sezon al Ligii a 3-a la fotbal, cu o înfrângere severă în deplasarea de la Râmnicu Sărat. Rămasă în 10 oameni din minutul 3, echipa din Chiscani a pierdut cu 4-0 (3-0) în fața celor de la Olimpia Rm. Sărat.

În minutul 2, la un contraatac al gazdelor Claudiu boariu l-a faultat la 22 de metri pe atacantul gazdelor în postură de ultim apărător și a primit direct cartonașul roșu. Lovitura liberă a fost executată de Roman, iar mingea expediată de acesta a șters transversala porții apărate de Tudor.

Cu un om în plus gazdele au deschis scorul în minutul 12 prin Alexandru Tudoran, plecat de la 40 de metri de poartă dintr-o poziție suspectă de offsaid. În minutul 18, Ionuț Roman a scăpat de fundașii brăileni de la centru terenului și l-a învins a doua oară pe Tudor. În minutul 31 gazdele și-au majorat diferența prin golul marcat de Bogdan Bălan.

La scoruld e 3-0 Sportul chiscani s-a trezit și în minutul 36 Costache a șutat periculos și mingea a trecut puțin pe lângă vinclul porții gazdelor. În minutul 42 Techiu a șutat însă nu l-a surprins pe portarul Nitrache. În minutul 44 șutul lui Gigel Costache a nimerit transversala, iar în minutul 45+1 Techiu a trimis din 3 metri în brațele portarului.

În minutul 55 la o acțiune pe partea dreaptă a gazdelor Bălan a centrat în fașa porții, iar Crețu din 6 metri, nemarcat de apărătorii Sportului, a trimis în stânga portarului Tudor și a marcat pentru 4-0.

Sportul Chiscani a jucat în următoarea distribuție: Tudor – Bălan, Moroianu, Cl. Boariu, G. Costache – Gașpar (min. 46 G. Bordei), Ghețu (min. 46 Bogdan), Pîrlog (min. 34 Boga), I. Huțu (min. 54 Crăciun) – Chihaia, S. Techiu.

În etapa a doua Sportul Chiscani va întâlni pe teren propriu pe AFC Progresul 1944 Spartac București.