Sportivii brăileni medaliați la naționalele de sambo pentru cadeți și la Cupa Toamnei la juniori mici

Sportivii de la CSM Brăila au fost prezenți la acest sfârșit de săptămână la finalele campionatului național de sambo pentru cadeți, care s-au desfășurat în sala de sport a Liceului Mircea Eliade din București.

La aceste campionate naționale de sambo CSM Brăila a fost reprezentată de 3 sportivi, toți clasându-se pe podium.

La categoria 44 kg fete, Andreea Marinescu a devenit vicecampioană națională. Ea a luptat direct în finală, dar a pierdut în fața unei adversare pe care o mai învinsese.

Teodora Naidin este campioană de cadeți în acest an la categoria 52 kg fete. Ea a luptat în trei meciuri și le-a câștigat pe toate, urcând pe prima treaptă a podiumului.

Paul Scurtu este noul campion de cadeți la sambo, la categoria 55 kg, unde a câștigat toate luptele de pe tatami și a urcat pe prima treaptă a podiumului.

După terminarea campionatelor naționale de cadeți, în aceiași sală, s-a desfășurat Cupa ”Toamnei” la sambo, competiție rezervată juniorilor mici.

CSM Brăila a fost reprezentată la Cupa Toamnei de cinci sportivi. Patru dintre ei au urcat pe podium.

Cea mai bună performanță a brăilenilor la Cupa ”Toamnei” la sambo a fost realizată de Bogdan Stanciu. Sportivul pregătit de profesoara Carmen Constantin s-a clasat pe locul 1 la categoria 50 kg.

Tot la băieți, la categoria 34 kg, Dănuț Tănase s-a clasat pe locul 3. Marian Alexandru Poetașu nu a reușit să prindă podiumul categoriei 38 kg.

La fete, Bianca Chirac s-a clasat pe locul 2 la categoria 34 kg. La categoria 40 kg, Maria Naidin, sora Teodorei Naidin, s-a clasat pe locul 3.