• Contact
joi, 3, septembrie 2026
No Result
View All Result
ProBraila
25 °c
Braila
25 ° vin
28 ° S
  • Actualitate
  • Politica
  • Administratie
  • Sport
  • Cultura
  • Economie
  • Interviuri
  • Social
  • Actualitate
  • Politica
  • Administratie
  • Sport
  • Cultura
  • Economie
  • Interviuri
  • Social
No Result
View All Result
ProBraila
Home Administratie

Scandal la Spitalul Orășenesc Făurei. Lista de achiziții a managerului, blocată în Consiliul de Administrație din cauza unor „încredințări directe” suspecte

03/09/2026
in Administratie
Timp de citire:3 mins read
A A
0
Acuzații la Spitalul orășenesc din Făurei
0
Distribuiri
605
Vizualizări
Share on FacebookShare on TwitterShare on Whatsapp

Ședința Consiliului de Administrație al Spitalului Orășenesc Făurei, desfășurată astăzi, 3 septembrie 2026, s-a transformat într-un conflict deschis privind modul în care conducerea unității medicale intenționează să cheltuie fondurile europene. O listă cu achiziții propuse de managerul spitalului, economist Marian Bunea, a fost respinsă cu votul majorității membrilor CA, după ce s-a constatat că se dorea atribuirea directă a unor contracte ale căror valori depășesc plafonul maxim permis de legislația în vigoare.

Achizițiile vizate fac parte din proiectul european cu codul SMIS 355365, intitulat „Reinventăm Sănătatea – Screening și prevenție prin construirea noului Ambulatoriu integrat al Spitalului Orășenesc Făurei”, care beneficiază de o finanțare totală de peste 20 de milioane de lei din Fondul European de Dezvoltare Regională.

Conform Programului anual al achizițiilor publice pe anul 2026 prezentat în CA, conducerea spitalului a propus proceduri de încredințare directă pentru mai multe servicii costisitoare. Situația a generat imediat suspiciuni, existând bănuiala clară că managerul a „spart” în mod intenționat suma în mai multe contracte mai mici pentru a evita procedurile de licitație transparentă. De exemplu, în același proiect, serviciile de consultanță apar de mai multe ori (consultanță în management, consultanță în achiziții publice, consultanță pentru scrierea cererii de finanțare).

ArticoleSimilare

Doi bărbați au ajuns la spital după un conflict spontan

Două familii din județul Brăila afectate de incendii, primesc ajutoare de la Guvern

22 de șoferi au rămas fără permis de conducere după ce au pus în pericol siguranța altor participanți la trafic

Cele mai suspecte propuneri au fost „Serviciile de coordonare SSM”, evaluate la 288.647,18 lei fără TVA, și „Serviciile de supervizare a lucrărilor”, în valoare de 280.000 lei fără TVA, ambele trecute ca „achiziție directă”, deși acestea depășesc valoarea maximă permisă de legislație, care este de 270.120 lei.

În fața acestor nereguli, Rareș Cristian Baldovin, membru desemnat în CA din partea Consiliului Local Făurei, a solicitat clarificări imediate privind temeiul legal al încadrării acestor servicii drept achiziții directe, cerând totodată să i se prezinte documentele care au stat la baza stabilirii acestor valori estimative și a alegerii procedurilor. Managerul spitalului, Marian Bunea, este acuzat că nu a putut preciza în ședința CA temeiul legal în baza căruia sumele de 288.647,18 lei și, respectiv, 280.000 lei, urmau să fie atribuite prin încredințare directă, având în vedere pragurile stricte prevăzute de art. 7 alin. (5) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice.

Membri ai CA au solicitat clarificări privind temeiul legal al încadrării acestor achiziții ca achiziții directe, precum și documentele care au stat la baza stabilirii valorilor și alegerii procedurilor, considerând că rolul unui membru al Consiliului de Administrație nu este să ridice mâna și să aprobe automat ceea ce îi este pus în față, pentru că banii europeni sunt tot bani publici și tocmai de aceea, modul în care sunt cheltuiți trebuie să fie mai presus de orice suspiciune.

Membrii care s-au opus acestor practici au atras atenția asupra responsabilității uriașe ce le revine în gestionarea fondurilor nerambursabile, refuzând să valideze orbește propunerile managerului. Cătălin Chivu, membru al CA la Spitalul Orășenesc Făurei a avut o reacție pe pagina sa de facebook după încheierea ședinței.

”Încearcă să cheltuie în mod direct, cu încredințare directă, aproape 20 de miliarde de lei vechi. Probabil că domnul manager are câteva firme de casă ale partidului și trebuie să le încredințeze aceste contracte. Bineînțeles că atât eu, cât și alți membri ai consiliului ne-am opus și s-a oprit această viitoare… mangleală, ca să-i spun așa”, a spus Cătălin Chivu.

În urma refuzului CA de a aviza procedurile, planul de achiziții directe peste limitele legale a fost blocat, scandalul subliniind încă o dată vulnerabilitățile și tentativele de ocolire a legii în gestionarea banilor destinați sistemului de sănătate.

Etichete: Consiliul de Administrațieîncredințări directeSpitalul Orășenesc Făureistiri brailaziare braila
ShareTweetSend
No Result
View All Result

Articole recente

  • Doi bărbați au ajuns la spital după un conflict spontan 03/09/2026
  • Două familii din județul Brăila afectate de incendii, primesc ajutoare de la Guvern 03/09/2026
  • 22 de șoferi au rămas fără permis de conducere după ce au pus în pericol siguranța altor participanți la trafic 03/09/2026
  • Scandal la Spitalul Orășenesc Făurei. Lista de achiziții a managerului, blocată în Consiliul de Administrație din cauza unor „încredințări directe” suspecte 03/09/2026
  • Percheziții în Brăila într-un dosar de înșelăciune cu consecințe deosebit de grave 03/09/2026
  • Vineri se oprește furnizarea apei potabile. Vezi care este zona afectată 03/09/2026
  • Termeni si conditii
  • Politică de confidențialitate
  • Politica cookies
  • Setări GDPR
  • Contact
Telefon: +40 788 760 194

© Probr.ro 2022. Created by IMCreative.ro.

Setări GDPR
Pentru a oferi cea mai bună experiență, folosim tehnologii, cum ar fi cookie-uri, pentru a stoca și/sau accesa informațiile despre dispozitive. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne permite să procesăm date, cum ar fi comportamentul de navigare sau ID-uri unice pe acest site. Dacă nu îți dai consimțământul sau îți retragi consimțământul dat poate avea afecte negative asupra unor anumite funcționalități și funcții.
Funcționale Mereu activ
Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
Preferințe
Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
Statistici
Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
Marketing
Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
  • Administrează opțiunile
  • Administrează serviciile
  • Administrează vânzătorii {vendor_count}
  • Citește mai multe despre aceste scopuri
Vezi preferințele
  • {title}
  • {title}
  • {title}
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Politica
  • Administratie
  • Sport
  • Cultura
  • Economie
  • Interviuri
  • Social

© Probr.ro 2022. Created by IMCreative.ro.