Sala de atletism “Ioan Soter” din București a găzduit vineri și sâmbătă, 26 și 27 februarie 2021, ediția cu numărul 51 a Campionatului Național de atletism pentru juniori 1 (U20). La această ediție au participat și sportivi de la LPS Brăila și CSM Brăila, care s-au întors acasă cu 4 medalii, toate în proba de 60 metri garduri.

Proba de 60 metri garduri a băieților a fost dominată de atleții brăileni. Cu cinci brăileni în finală, podiumul probei a fost ocupat exclusiv de brăileni. Deși calificat în finală cu al doilea timp, în cursa pentru medalii Alexandru Șendrea, de la CSM Brăila, pregătit de antrenoarea Irina Roată, a câștigat finala cu timpul de 8.17 secunde. Pe locul 2 s-a clasat Darius Techiu, legitimat la LPS Brăila/CSM Onești, cu timpul de 8.37 secunde. Deși s-a calificat în finală cu cel mai bun timp, 8.27 secunde, Robert Mihăiță Simion, legitimat la LPS Brăila/CSM Onești, a alergat în finală în 8.39 secunde și a câștigat medalia de bronz. Lucian Sîmpetru, legitimat la LPS Brăila/CSM Onești, s-a clasat pe locul 6.

La 60 metri garduri fete, Cosmina Denisa Balaban, de la LPS Brăila/ CSM Onești, a câștigat medalia de bronz, cu un timp de 8.73 secunde, la 4 sutimi de secundă de medalia de argint.

Sebastian Băjănică, legitimat la CSM Brăila/CS Politehnica Iași, s-a clasat pe locul 8 în proba de săritură în lungime, În proba de triplusalt, Alexandr Șendrea s-a clasat pe locul 5.