Scoala Fanus Neagu a castigat ONSS la fotbal faza pe mediul urban

La sfârşitul săptămânii trecute s-a desfăşurat faza finală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la fotbal mediul urban, competiţie rezervată elevilor din ciclul primar urban. La această fază au participat echipele de la patru şcoli brăilene.

La finalul competiţiei, pe locul 1 s-a clasat echipa de la Şcoala Fănuş Neagu pregătită de profesorul Viorel Ivan. În primul meci ehipa de la Școala “Fănuş Neagu” a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul cu cei de la Școala “Mihu Dragomir”. Următorul meci a fost câștigat cu scorul de 5-1 în fața celor de la Școala “Ion Băncilă”, apoi au învins cu 2-0 echipa Școlii “Vasile Alecsandri”.

Golurile echipei școlii ”Fănuș Neagu” au fost marcate de: Robert Roman 4 goluri, care a fost desemnat de organizatori cel mai bun jucător al turneului, Victor Lazăr 3 şi Rareş Bălănică 2.

Lotul echipei Şcolii “Fănuş Neagu” a fost format din următorii jucători: Rareş Crăciun, Robert Dragomir, Silviu Băiceanu, Robert Roman, Victor Lazăr, Rareş Bălănică, Rareş Jataruc, Andrei Duma.

La turneul judeţean final al ONSS la fotbal pentru echipe de gimnaziu s-a calificat şi echipa Şcolii “Ion Băncilă”, pregătită de profesoara Mihaela Antipov. Echipele participante au primit dulciuri şi cupe. Jucătorilor primelor trei clasate li s-au oferit şi medalii din partea DJST Brăila, festivitatea de premiere fiind oficiată de profesorul Marian Gabriel Babeş, inspector de specialitate în cadrul IŞJ Brăila.

Faza județeană va avea loc la Brăila, în zilele de 18 şi 19 februarie. Alături de echipele din mediul urban vor mai participa primele două clasate din turneul  Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la fotbal mediul rural, echipele școlilor gimnaziale din Salcia Tudor şi Deduleşti. Câștigătoarea fazei județene a ONSS la fotbal nivel gimnazial se va califica la faza zonală, unde va întâlni câștigătoarele din județele: Galați, Tulcea, Constanța, Tulcea și Buzău.