RC Braila, locul 2 la Cupa Primaverii

Duminica, 20 martie 2016, baza sportiva din statiunea Lacul Sarat a fost gazda competitiei ,,CUPA PRIMAVERII’’ la rugby in 7. Competiția a fost organizata de R.C. Braila si a avut sprijin financiar din partea Directiei Judetene de Sport si Tineret Braila. La start au fost prezente patru cluburi: C.S.S. BARLAD, R.C. BRAILA, C.C.T.V. GALATI si C.S.S. TECUCI.  DSCF5444

1. C.T.T.V. GALATI  3   3  0 0  74-12    12(+2)  puncte
  2. R.C. BRAILA         3    2  0  1  48-47   8  (+1)  pct.
  3. C.S.S. BARLAD    3   0  1   2   39-49  4(+1)  pct.
  4. C.S.S TECUCI       3   0  1   2   22-65   2 pct.
CT Traian Vuia Galati, castigatoarea Cupei Primaverii

”A fost un turneu util pentru tinerii rugbysti care si-au verificat in cadrul jocurilor stadiul de pregatire si nivelul de cunostiinte inaintea inceperii Campionatului National de juniori la rugby in 7, care va debuta pe 9 aprilie 2016”, a declarat profesorul Dan Lucian Niculescu, presedintele Rugby Club Braila.

La finalul competitiei, in cadrul festivitatii de premiere, sportivilor li s-au oferit premii constand in materiale sportive (tricouri), dulciuri, cupe si diplome.