Pugilistii romani Pita, Andreiana si Gheorghe au participat la un puternic turneu international in Serbia

Marian PitaÎn perioada 26-29 noiembrie, la Vranjacka Banja, în Serbia, s-a desfășurat ediția a 58-a a turneului Golden Glove la box seniori. La ediția din acest an au participat 58 de pugiliști din 12 țări iar România a fost reprezentată de trei sportivi: Răzvan Andreiana la categoria 60 kg, Ninel Gheorghe la categoria 64 kg și brăileanul Marian Pița la categoria 69 kg.

La categoria 60 kg, Răzvan Andreiana a boxat direct în semifinale, unde l-a învins la puncte, decizie 2-1, pe suedezul Yohannes Berhane.  În finală Andreiana a pierdut la puncte în fața egipteanului Mahmoud Abdelaal și s-a clasat pe locul 2, obținând medalia de argint.

Ninel Gheorghe a trecut în semifinalele categoriei 60 kg de egipteanul Mohamed Saied Bedir, decizie 2-1, iar în finală l-a învins la puncte, decizie 2-1, pe spaniolul Sebastian Mendizabal Rosa, câștigând medalia de aur.

Pugilistul brăilean Marian Pița a fost învins în meciul din sferturile de finală de norvegianul Jamshid Nazari, decizie 2-1, și s-a clasat pe locul 5 la categoria 69 kg, categorie la care au participat 10 sportivi.

Sportivii români au fost însoțiți la această competiție de antrenorul Mitică Dorobanțu.