Cultura

Programul și distribuțiile spectacolelor de la Festivalul ”Zile și nopți de teatru la Brăila”

Programul și distribuțiile spectacolelor de la Festivalul ”Zile și nopți de teatru la Brăila”

Între 16 și 23 septembrie 2018 are loc a XII-a ediție a Festivalului ZILE ȘI NOPȚI DE TEATRU LA BRĂILA! Biletele pentru acest Festival au fost puse în vânzare de săptămâna trecută la casa de bilete a Teatrului Maria Filotti.

Festivalul va debuta cu două PREMIERE ale Teatrului ”Maria Filotti”, ”Regele gol” de Evgheni Șvarț, în regia lui Lucian Sabados și ”Before Breakfast” de Eugene O Neill, regia Andrei și Andreea Grosu. În cele 8 zile ne vor fi alături teatrele din București, respectiv Teatrul de Comedie, Teatrul Nottara, Teatrul Mic, Teatrul Odeon, Teatrul Excelsior, Teatrul Act, UNTEATRU, Teatrul de Artă, alături de teatre din țară, precum Teatrul Tineretului Piatra Neamț, Teatrul Regina Maria Oradea, Teatrul Fani Tardini Galați.

Programul complet al celor 16 spectacole prezentate pe scena Festivalului ZILE ȘI NOPȚI DE TEATRU LA BRĂILA:

ZIUA I – Duminică, 16 septembrie

ORA 19.00 – SALA BUJOR MACRIN (Studio)

PREMIERĂ: ”BEFORE BREAKFAST” de Eugene O’Neill prezentat de Teatrul ”Maria Filotti” Brăila. Regia: Andrei și Andreea Grosu. Scenografia: Vladimir Turturică. Distribuția: Mihaela Trofimov, Richard Bovnoczki.

ORA 20.30 – Scena din Str. Mihai Eminescu sau (Holul monumental) în funcție de condițiile meteo
Concert spectacol de muzică medievală cu Trupa PONTICE.

ZIUA II – Luni, 17 SEPTEMBRIE
Ora 18.00 – SALA MARE

”BREAKING NEWS” adaptare după piesa „Ultima oră” de Mihail Sebastian în regia lui Mircea Cornișteanu. Spectacol pus în scenă de Teatrul de Comedie București. Decorul – Puiu Antemir, Costumele – Clara Labancz, Ilustrația muzicală – Mircea Cornișteanu, Asistent regie – Zoe Bălan.

Distribuția: George Mihăiță (Grigore Bucșan), Dragoș Huluba (Alexandru Andronic), Sandu Pop (I. D. Borcea), Andreea Samson (Magda Minu), Dan Tudor (Brănescu), Teodora Stanciu (Domnișoara Werner), Smaranda Caragea (Gaby), Aurora Leonte (Ana), Eugen Racoți (Agopian), Marius Drogeanu (Ștefănescu), Ana Maria Turcu (Pompilia), Andrei Runcanu (Voicu).

Ora 20.30 – SALA BUJOR MACRIN (Studio)
”FATA DIN CURCUBEU” de Lia Bugnar, un One women show cu Marcela Motoc de la TEATRUL DE ARTĂ BUCUREȘTI
Un one woman show care te face să râzi și să plangi, pe masură ce îți dezvăluie povestea. Fata asta, deși a vazut foarte multe filme, nu este un critic de teatru obisnuit, locul ei de munca este locul 13 din cinematograful Curcubeu, acolo își primește clienții, acolo își construiește visele, acolo vede multe filme.

ZIUA III – Marți, 18 SEPTEMBRIE
Ora 18.00 – SALA MARE

”VISĂTORUL” după romanul lui Ian McEwan, un Spectacol concert cu ADA MILEA, de la TEATRUL TINERETULUI PIATRA NEAMȚ. Scenografie: Alina Herescu. Desene & animație: Paul Mureșan. După o dramatizare de Antoaneta Zaharia. Traducerea: Dana Crăciun.

Distribuția: PETER – Emanuel Becheru, KATE – Corina Grigoraș, MAMA – Nora Covali, TATA – Rareș Pîrlog, PROFESOARELE: Gina Gulai, Maria Hibovski, Cătălina Ieșanu, COPIII: Cătălina Bălălău, Andrei Merchea Zapotoțki, Dragoș Ionescu, Valentin Florea

ORA 19.30 – SALA BUJOR MACRIN (Studio) – TEATRUL ODEON BUCUREȘTI – ”PESCĂRUȘUL„ după A.P. Cehov. Regia: Andrei și Andreea Grosu. Traducerea : Raluca Rădulescu. Regia : Andrei și Andreea Grosu. Scenografia (decor, costume): Vladimir Turturică.

Distribuţia:
Irina Nikolaevna Arkadina – Alina Berzunțeanu
Konstantin Gavrilovici Treplev – Marius Damian
Piotr Nikolaevici Sorin – Dan Bădărău
Nina Mihailovna Zarecinaia – Nicoleta Lefter
Ilia Afanasievici Şamraev – Laurenţiu Lazăr
Polina Andreevna – Elvira Deatcu
Maşa – Florina Gleznea
Boris Alexeevici Trigorin – Mihai Smarandache
Evgheni Sergheevici Dorn – Gelu Niţu
Semion Semionovici Medvedenko – Cezar Antal.

ZIUA IV – Miercuri, 19 SEPTEMBRIE
Ora 18.00 – SALA MARE

”VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ” de William Shakespeare, spectacol a Teatrului Excelsior București în Regia lui Vlad Cristache. Traducerea – Nina Cassian. Regia și scenografia: Vlad Cristache. Coordonarea muzicală: Lucian Maxim

Distribuţia:
Puck – Aida Avieriței
Tezeu / Oberon – Emilian Oprea
Hipolita / Titania – Camelia Pintilie
Hermia – Alina Rotaru
Lysander – Marian Olteanu
Helena – Andreea Alexandrescu
Demetrius – Lucian Ionescu
Culea Fundulea / Piram – Alexandru Bogdan
Mitru Chitră – Dan Rădulescu
Stan Suflete / Thisbe – Rareș Florin Stoica
Dudă Flămânzilă / Luna – Mihai Mitrea
Gogu Botgros / Zidul – Ion Bechet
Cuibărică / Leul – Ștefan Mihai
Egeu – Oliver Toderiță
Efebul – Tudor Roșu

ORA 21.00 – SALA BUJOR MACRIN (Studio)

”ȘASE DIN 49” de Spiró György, spectacol a Teatrului de Artă București, în regia lui Alexandru Maftei. Traducerea și adaptarea: Zeno Fodor. Regia : Alexandru Maftei. Distribuţia: Dana Voicu și Liviu Cheloiu.

ZIUA V – Joi, 20 Septembrie
ORA 17.30 – SALA MARE
”…ESCU” de Tudor Mușatescu, în Regia și versiunea scenică a lui Doru Ana. Un spectacol al Teatrului Mic din București. Scenografia (decor, costume): Ștefan Caragiu. Muzică originală: Ovidiu Niculescu.

Distribuţia:

Decebal Necșulescu – Ovidiu Niculescu
Iorgu Langada – Dan Condurache
Miza – Adriana Șchiopu
Generalul Stamatescu – Doru Ana
Amelie – Ana Bart
Bebe Damian – Vlad Corbeanu
Nina – Irina Rădulescu
Traian Necșulescu – Radu Zetu
Mitzi – Ana Bianca Popescu
Platon Stamatescu – Sergiu Fleșner
Ana – Beatrice Peter
Doctorul – Petre Moraru
Comisarul – Avram Birău
Pișlică – Mihai Mitițescu
Fane – Ciprian Chiricheș/Cătălin Bucur

ORA 21.00 – SALA BUJOR MACRIN (Studio)
”VÂRSTELE LUNII” de Sam Shepard, în Regia lui Toma Dănilă. Spectacol pus în scenă de UNTEATRU BUCUREȘTI.
Traducerea și adaptarea: Toma Danilă și Ania Tudoran
Distribuția: Gelu Nițu și Constantin Cojocaru

ZIUA VI, Vineri, 21 Septembrie
ORA 18.00 – SALA MARE
”LEONCE și LENA” de Georg Büchner, în Regia lui Mihai Măniuțiu, spectacol pus în scenă de actorii de la TEATRUL ”REGINA MARIA” ORADEA. Scenografia (decor, costume): Adrian Damian. Design sonor/ muzica : Ada Milea. Coregrafia: Vava Ștefănescu

Distribuţia:
Valerio: Richard Balint
Leonce: Eugen Neag
Lena: Adela Lazăr
Regele Peter: Emil Sauciuc
Prezidentul curții: Daniel Vulcu
Rosette/Guvernante: Angela Tanko, Georgia Căprărin, Zentania Lupșe
Consiliul curții: Răzvan Vicoveanu, Pavel Sîrghi, Alin Stanciu, George Dometi
Orchestra: Andrian Locovei (acordeon), Florian Chelu (chitară bass), Alexandru Szuz (tobe), Richard Balint (chitară)

ORA 20.00 – SALA BUJOR MACRIN (Studio)
N-AI TU TREABĂ! de Cătălin Ștefănescu, după Dănilă Prepeleac de Ion Creangă în Regia lui  Alexandru Dabija. Spectacol prezentat de TEATRUL ACT BUCUREȘTI.
Distribuţia: Marcel Iureş, Andrei Șeuşan, Alexandru Voicu

ZIUA VII – Sâmbătă, 22 Septembrie
ORA 18.00 – SALA MARE – ”REGELE GOL” de Evgheni Șvarț – PREMIERĂ a Teatrului Maria Filotti Brăila, în regia lui Lucian Sabados. Traducerea: Doina Criş şi Ion Vărădeanu
Ilustrația muzicală: LUCIAN SABADOS
Decorul: GHEORGHE MOSORESCU
Costume: ELENA GHEORGHE
Muzica originala si orchestrație: CORNEL CRISTEI
Coregrafia: GELU si DANA BACIU
Concept video si proiecții : Ștefan Cudălbeanu
Distribuţia:
CHRISTIAN – ADRIAN ŞTEFAN
HEINRICH – NICHOLAS CAŢIANIS jr.
PRIM MINISTRUL – ZANE JARCU
PRINŢESA – NARCISA NOVAC
REGELE GOL – LUCIAN PÎNZARU
GUVERNANTA, POETUL CURŢII – CĂTĂLINA NEDELEA
MINISTRUL SENTIMENTELOR INTIME – ELENA ANDRON
DUCESA, BUCĂTARUL, ÎNVĂŢATUL – FLORI POPA
CONTESA , ŞAMBELANUL, LUSTRAGIUL – SILVIA TARIQ
REGELE TATĂ – DAN MOLDOVEANU
BARONEASA, CROITORUL – CĂTĂLINA NEDELEA/ WANESSA RADU
PRIMARUL, VALETUL, VOCE ROBOȚEL – ALEX IORDACHE

ORA 20.00 – SALA BUJOR MACRIN (Studio)
”PRAF DE STELE” de Norm Foster, în interpretarea actorilor de la Teatrul Nottara” București. Regia: Lucian Sabados. Traducerea: Claudia Motea. Adaptarea: Irina Velcescu. Scenografia (decor, costume): Vladimir Turturica. Ilustrația muzicală: Lucian Sabados. Coregrafia: Ioana Marchidan. Asistență scenografie: Răzvan Plăiașu. Videoproiecția: Ciprian Duică

Distribuţia:

John – Alexandru Jitea
Fay – Luminița Erga
Angel – Diana Roman
Gwen – Ada Navrot
Figurație: Raluca Tița, Daniel Cioflan

ZIUA VIII – Duminică, 23 Septembrie

ORA 18.00 – SALA MARE

”UIMITOARELE NUMERE DE SINGURĂTATE A LE LUI EDWARD GANT” de Anthony Neilson. Regia: Dragoș Alexandru Mușoiu. Spectacol prezentat de TEATRUL ”FANI TARDINI” GALAȚI.
Traducerea și Regia: Dragoș Alexandru Mușoiu
Scenografia: Andreea Simona Negrilă
Muzica: Eugen Dan Drăgoi

Distribuţia:
Gant – CRISTIAN GHEORGHE
Ludd, Campanetti, Ranjeev – VLAD VOLF
Madame Poulet, Sanzonetta, Louisa, Ursul – OANA MOGOȘ
Jack, Avaricci, Edgar – IONUȚ ALEXANDRU MOLDOVEANU

ORA 20.00 – SALA BUJOR MACRIN (Studio)
HAMLET ÎN SOS PICANT de Aldo Nicolaj în Regia lui Alexandru Jitea. Traducerea: Carmen Velcu. Regia și ilustrația muzicală: Alexandru Jitea. Scenografia: Liliana Cenean. Spectacol realizat de TEATRUL ”NOTTARA” BUCUREȘTI

Distribuţia:

Froggy – Gabriel Răuţă
Cathy – Isabela Neamțu
Inge – Oana Cârmaciu
Breck – Vlad Bălan
Hamlet – Bogdan Costea
Regina – Luminiţa Erga
Horatio – Răzvan Bănică
Laertes – Filip Ristovski
Elios – Rareș Andrici
Polonius – Gheorghe Săbărel
Ofelia – Corina Dragomir

Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •