Administratie Economie

Programul de incasari alocat DGRFP Galati, realizat in procent de 99,06%

Programul de incasari alocat DGRFP Galati, realizat in procent de 99,06%
Programul de incasari alocat DGRFP Galati, realizat in procent de 99,06%
Programul de incasari alocat DGRFP Galati, realizat in procent de 99,06%

 

În intervalul 1 ianuarie – 30 iunie 2014, având în vedere programul de încasări alocat DGRFP Galaţi  de la nivelul Ministerului Finațelor Publice, în sumă de 5.194,94 mil. lei, din care pentru activitatea fiscal a fost de 3.621,72 mil. lei şi pentru cea vamală de 1.573,22 mil. lei, acesta a fost realizat în procent de 99,06%.

 

Situaţia detaliată a programului de încasări alocat DGRFP Galaţi se regăsește în tabelul de mai jos:

JUDEŢULGradul de realizare a programului de încasări cumulat   6 luni
ProgramatRealizat%
BRĂILA483,93466,8296,46
BUZĂU544,77507,1993,1
CONSTANŢA1.177,541.181,54100,34
GALAŢI743,2772,41103,93
TULCEA299,16278,5593,11
VRANCEA373,12379,49101,71
ACTIVITATEA FISCALĂ3.621,723.58699,01
Direcţia Regională Vamală1.573,221.560,3699,18
DGRFP (Total)5.194,945.146,3699,06

 

Eugen Ciorici, directorul general al DGRFP Galaţi, a arătat că trendul negativ al încasărilor bugetare a fost inversat în luna iunie, interval în care realizările organelor fiscale din structura DGFRP Galaţi au totalizat 581,58 milioane lei, ceea ce reprezintă 101,01% faţă de sumele colectate la bugetul general consolidat în luna iunie 2013, dar şi 100,23% faţă de programul de încasări lunar.

Directorul general Eugen Ciorici a declarat pentru Probrăila:

Acest nivel al încasărilor bugetare – de 5.146,36 milioane lei – situează DGRFP Galaţi pe un onorant loc secund la nivel naţional, instituţia noastră fiind depăşită, din punct de vedere al volumului total al realizărilor la bugetul general consolidat, doar de DGRFP Bucureşti. Au fost întreprinse eforturi mari de autorităţile fiscale din cadrul instituţiei pe linia reducerii arieratelor bugetare certe în luna iunie 2014 faţă de finele lunii mai a.c. cu 38,81 milioane lei, rezultate semnificative înregistrându-se, din acest punct de vedere, la AJFP Buzău – 10,66 milioane lei, AJFP Constanţa – 8,23 milioane lei şi AJFP Tulcea – 7,46 milioane lei, acestea fiind urmate de AJFP Galaţi – 5,36 milioane lei, AJFP Brăila – 4,37 milioane lei şi AJFP Vrancea – 2,73 milioane lei.

Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •