Prima infrangere pentru HC Dunarea II in Divizia A

Duminică dimineață, de la ora 11.00, în Sala Polivalentă Danubius, echipa a doua a HC Dunărea Brăila a întâlnit pe HCF Piatra Neamț, într-un meci contând pentru etapa a III-a din seria A a Diviziei A de handbal feminin.

După ce în primele două etape au învins pe CSU Neptun Constanța și au obținut un punct în deplasarea de la Știința Bacău, fetele pregătite de Cristian Cezar Preda și Eugen Jelesneac au întâlnit în etapa a III-a pe HCF Piatra Neamț. Meciul a început cu multe ratări și greșeli de ambele părți, astfel că în minutul 8 scorul era doar 2-1 pentru ehipa din Brăila. La jumătatea primei reprize echipa din Piatra Neamț conducea cu 5-3. Brăilencele au revenit la conducere după trei goluri marcate de Gașpar, Vătu și Vrabie, scor 6-5 în minutul 20. Până la pauză ambele echipe au fost pe rând la conducere, iar la vestiare s-a intrat la scorul de 11-10 pentru HC Dunărea II Brăila.

În repriza a doua meciul a rămas echilibrat, iar în minutul 40 oaspetele s-au desprins din nou la două goluri, scor 14-16. Brăila a revenit din nou și în minutul 45 a egalat la 18, dar în următoarele 7 minute oaspetele au marcat de cinci ori, în timp ce Brăila a mai înscris o singură dată și în minutul 52 ”pietrencele” aveau pentru prima dată patru goluri avans, scor 19-23. De la 23-27 în minutul 58, HC Dunărea II cu Alina Vătu pe teren, a încercat să revină dar nu au reușit decât să se apropie la un singur gol și meciul s-a terminat cu victoria la limită a oaspetelor, scor 26-27 (11-10).

Pentru HC Dunărea II au marcat: Iasmina Ichim -7 goluri, Alina Vătu – 7 (6 de la 7 m), Alexandra Vrabie -6, Mirabela Coteț -1, Alexandra Oprea -1, Natalia Teodor -1, Nicoleta Popa -1, Diana Gașpar -1, Ștefania Epureanu -1.

Pentru HCF Piatra Nemț au marcat: Oancea -9, Miron -6, Roșca -6, Boloacă -2, Creangă -2, Dorneanu -2.

După trei etape HC Dunărea II Brăila se află pe locul 3 cu 4 puncte și golaveraj 77-77.

În etapa a IV-a echipa brăileană va juca tot pe teren propriu, duminică, 7 octombrie, cu ACS UAIC CNOT Iași.