Ploaie de goluri si surprize in Liga a 5-a la fotbal

Sâmbătă și duminică au avut loc meciurile din etapa a 24-a din Liga a 5-a la fotbal, o etapă cu foarte multe goluri marcate, dar și cu două mari surprize în seria a II-a, acolo unde primele două clasate au pierdut. În seria I în schimb, Stars Brăila a devenit campioană, cu două etape înaintea finalului de campionat.

În seria I au fost programate 7 meciuri, dar unul dintre ele a fost decis la masa verde, înscriindu-se un număr de 44 de goluri, incluzând și cele 6 de la meciul dintre Siretul Vădeni – Dacia Bertești, încheiat pe teren cu scorul de 3-3, dar omologat cu 3-0 pentru gazde, deoarece echipa oaspete l-a folosit pe Gabriel Gheorghiță deși acesta se afla în stare de suspendare. Golgeterul etapei în seria I a fost V. Moisescu de la Stanriz Stăncuța, care a marcat 5 goluri în meciul cu Șoinii Unirea. În seria a II-a, în cele 6 meciuri jucate s-au marcat 36 de goluri, golgeterul etapei fiind D. Cochirleanu de la Romgal Romanu, cu cinci goluri marcate. Tot în această serie s-au înregistrat șidouă surprize, primele două clasate părăsind terenul de joc învinse.

Rezultatele complete și autorii golurilor au fost:

Seria I

Siretul Vădeni – Dacia Bertești 3-0 (după ec pe teren a fost 3-3, oaspeții utilizându-l pe G. Gheorghiță aflat în stare de suspendare)

Stars Brăila – Tractorul Viziru 3-1 (3-1). Au marcat I. Avram (7) și S. Cazacu (11, 35) pentru gazde, în timp ce golul oaspeților a fost marcat de Baciu Hagi în minutul 24.

FC Tufești – Spicu Zăvoaia 6-2 (2-1). Oaspeții au deschis scorul prin Buricea în minutul 11, dar gazdele au revenit și au trecut la conducere prin golurile marcate de Fluturaș (35), Cocoș (38), Popîrțac (48), M. Badiu (49). Oaspeții au întrerupt seria golurilor echipei din Tufești în minutul 51 prin golul marcat de M. Pungă, dar rezultatul final a fost stabilit de golurile lui M. Badiu (89) și M. Ichim (90+1).

Stanriz Stăncuța – Șoimii Unirea 12-1 (7-1). Pentru gazde au marcat V. Moisescu (9, 21, 32, 60, 75), C. Dumitru (20, 26, 42), A. Oancea (29), Cl. Sturzoiu (72) și I. Iordan (85, 87), iar golul oaspeților a fost marcat de I. Manolache (37).

AS Bordei Verde – Tricolorul Lanurile 1-3 (0-0). Pentru oaspeți au marcat Văsîi (60), I. Bibicu (70), I. Bertescu (77), golul gazdelor fiind marcat de P. Dumitru în minutul 90+1.

Dunărea Tichilești – Voința Bărăganu 3-2 (2-0). Au marcat R. Tudor (24, 29) și M. Tutuianu (50) pentru gazde, respectiv Al. Zeca (62) și M. Șerban (84) pentru oaspeți.

Dunărea Gropeni – Comagrim Dudești 2-2 (0-0). Pentru gazd au marcat C. Gheorghe (57) și I. Burghelea (79), iar pentru oaspeți a înscris Marius Popa în minutele 88 și 90+1.

Cu două etape înaintea încheierii campionatului, Stars Brăila este deja campioană în seria I cu 62 de puncte, urmată de Dunărea Tichilești cu 55 de puncte.

În seria a doua s-au înregistrat rezultatele:

Înfrățirea Gemenele – Vulturul Horia 1-1 (0-0). Oaspeții au deschis scorul în minutul 88 prin M. Roșca, dar gazdele au egalat în minutul 90 prin golul marcat de M. Dobrescu.

Spicu Râmnicelu – Voința Șuțești 2-3 (2-2). Oaspeții au condus cu 2-0 prin golurile marcate de M. Creangă (21) și M. Călin (22), pentru ca gazdele să revină și să egaleze prin reușitele lui T. Ceamă (36) și Ov. Pănuț (43). Imediat după pauză, M. Călin a marcat din nou pentru echipa din Șuțești, gol care avea să le aducă oaspeților victoria.

AS Jirlău – Gloria Movila Miresii 3-0 (3-0). Una din cele două surprize ale acestei etape a fost conturată încă din prima repriză prin golurile marcate de Mucea Dobrică (2, 15) și Alin Belmega (45).

Romgal Romanu – Voința Surdila Greci 10-2 (3-0). Pentru gazde au marcat Gh. Manea (5, 20), D. Cochirleanu (24, 58, 86, 89, 90), T. Tănase (55) și Ad. Drăgan (62, 64), golurile echipei oaspete fiind marcate de A. Lazăr (60) și R. Mocanu (84).

Voința Făurei Sat – FC Urleasca 6-1 (2-1). Gazdele au produs o nouă surpriză în această etapă învingând la scor lidera clasamentului seriei, înfrângere de care n-a profitat însă Gloria Movila Miresii. Golurile gazdelor au fost marcate de V. Turcu (12, 65, 70, 80) și D. Dumitrescu (37, 78), golul liderului fiind marcat de I. Șerban în minutul 13.

Victoria Dedulești – Unirea Gradiștea 3-4 (2-2). Pentru gazde au marcat I. Buzea (32, 53) și C. Marin (37), iar pentru oaspeți au înscris S. Voinea (20, 26), M. Ivan (47) și M. Gheorghe (83).

În clasamentul seriei a II continuă să conducă FC Urleasca cu 55 de puncte din 22 de meciuri jucate, urmată de Gloria Movila Miresii cu 51 de puncte un meci restanță și Voința Plopu cu 42 de puncte.