Numai echipe din Liga a 4-a calificate in sferturile Cupei Romaniei – faza judeteana

Marți și miercuri s-au disputat partidele din optimile Cupei României la fotbal – faza județeană, fază în care au intrat în competiție și echipele de Liga a 4-a. Singura echipă de Liga a 4-a eliminată a fost Dacia Unirea 2 Brăila, care a întâlnit tot o echipă din același eșalon, pe ACS Comunal Cazasu. Nici o partidă nu a avut nevoie de prelungiri pentru a se desemna echipa calificată.

Rezultatele înregistrate în optimile Cupei României – faza județeană:

ACS Comunal Cazasu – Dacia Unirea 2 Brăila 10-4 (5-1). Deși a avut în echip și câțiva jucători de la echipa de Liga a 2-a, Dacia Unirea 2 nu a făcut față în meciul cu revelația sezonului din Liga a 4-a. Pentru Comunal Cazasu au marcat: V. Banciu (19, 44, 83), M. Avramescu (20, 24), N. Toader (29), Pavelescu (47), Gologan (75), Gavrilă (86), Matei (88). Pentru Dacia Unirea 2 Brăila au marcat: Andrei Banyoi (36, 60), George Puia (48, 55).

ACS Comunal 2 Cazasu – Dunărea Tichilești 3-4 (2-2). Echipa de Liga a 5-a a condus de 3 ori, dar de fiecare dată a fost egalată, iar pe final echipa din Tichilești a obținut victoria cu un gol pe final de meci. Pentru Cazasu au marcat: Moroianu (6), Popa (26) și Banciu (76). Pentru Dunărea Tichilești au înscris: Novac (20, 88), Datcu (44), Vrînceanu (78)

Dinamic Unirea – Voința Șuțești 0-3 (0-1). Au marcat: Crangă (18), Mușat (79) și Ciocan (90).

AS Bordei Verde – Viitorul Ianca 0-7 (0-2). Au marcat: D. Cazan (28, 77), Ad. Postolea (31), V. Durbacă (64), C. Necoară (78), M. Barbu (80, 85).

Voința Racovița – Viitorul Însurăței 2-3 (0-1). Au marcat: M. Cîșu (65), D. Cîșu (72), respectiv Moldoveanu (6, 63, 67).

Gloria Movila Miresii – Pandurii Tudor Vladimirescu 0-1 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de Goleanu în minutul 47.

Viitorul Galbenu – CS Făurei 1-3 (1-1). Oaspeții au deschis scorul în minutul 11 prin Valentin Ion, apoi gazdele au egalat prin Iulian Feraru în minutul 15. Egalitatea s-a menținut până spre finalul partidei, când Stelian Nicoliță a marcat pentru 1-2 în minutul 82. Marian Mîță a stabilit rezultatul final în minutul 85.

Voința Găiseanca – Voința Vișani 1-5 (0-4). Au marcat: Ed. Vlăducă (61), respetiv Mîndroasa (2, 32), Dobrică (37, 40) și Alin Radu (54).

Tragerea la sorți a sferturilor de finală va avea loc luni, 23 aprilie, de la ora 11.00, meciurile fiind programate să se dispute miercuri, 2 mai 2018.