Lucian Sâmpetru și Darius Techiu medaliați la naționalele de atletism pentru juniori III

La ediţia 2019 a Campionatului Naţional de atletism în sală rezervat juniorilor III, care a avut loc în weekend-ul trecut la Bacău, sportivii de la LPS Brăila a obţinut trei medalii, două dintre ele fiind obținute de același sportiv.

În prima zi a naţionalelor de sală, Darius Techiu, pregătit de profesorul Fănel Ionescu, a obţinut medalia de bronz la 60 m plat, cu timpul de 7.47 secunde.

Alessia Ion, de la grupa profesoarei Luiza Gorciac s-a clasat pe locul al patrulea la 60 m plat, la patru sutimi de secundă de medalia de bronz. Calificată în finala de la 60 m garduri cu al treilea timp, în finală Alessia Ion a terminat pe locul 4, la două sutimi de secundă de medalia de bronz.

În proba de 60 m garduri băieți sportivul profesorului Fănel Ionescu, Iulian Lucian Sîmpetru, care a devenit campion naţional, cu timpul de 8,59 secunde, urmat de colegul său Darius Techiu, la patru sutimi de secundă. Ștefan Lâlă pregătit la CSM Brăila de Anamaria Codreanu s-a clasat pe locul 4 în această probă, la distanță mare de medalia de bronz.

Pe locul al patrulea a încheiat și țtafeta de 4x două tururi de la LPS, formată din formată din Lucian Sîmpetru, Mihai Burtea, Nicuşor Bratosin, Darius Techiu.

Raul Cîrlan de la grupa profesoarei Luiza Gorciac a ocupat poziţia a cincea, la triplusalt băieţi, cu o săritură de 11.36 metri.

Andreea Marinescu, de la grupa prof. Anilena Anton, la 60 m plat şi Denisa Balaban pregătită de prof. Fănel Ionescu, la 60 m garduri, s-au clasat pe locul al şaselea.

Denis Neacşu, antrenată de Irina Roată, a ocupat poziţia a şaptea la 400 m plat.