LPS Brăila defileaza in seria B a campionatului de handbal junioare 2

Campionatul național de handbal junioare 2 a programat la sfârșitul săptămânii trecute meciurile din etapa a 3-a. În seria B, echipa Liceului cu Program Sportiv Brăila, pregătită de profesorul Viorel Alexandru a defilat în meciul de pe teren propriu cu CS Axiopolis Cernavodă. Fetele de la Brăila au câștigat cu 48-25 (25-11) și sunt lidere în serie după trei etape cu 7 puncte și golaveraj 126-56.

Echipa din Cernavodă practic nu a avut nici o șansă la Brăila chiar dacă au marcat primul gol al meciului. Hodiș, Sava și Iordache au marcat următoarele goluri și Brăila conducea cu 3-1 în minutul 3. În minutul 11 fetele de la LPS Brăila se distanțaseră la 6 goluri, scor 10-4. Brăilencele au continuat să-și mărească avantajul pe tabela de marcaj și la pauză au intrat cu 14 goluri peste echipa din Cernavodă.

Și în repriza a doua s-a jucat cu garda jos și fetele de la Brăila au marcat practic la fiecare atac pe care l-au avut. În minutul 40 diferența a ajuns la 19 goluri, scor 33-14, iar la final fetele echipei antrenate de Viorel Alexandru au câștigat la 23 de goluri diferență, scor 48-25.

Pentru LPS Brăila au marcat: Adelina-Mihaela Iordache -16 goluri, Laura Elena Surdu -11, Cristiana Andreea Surdu -6, Anca Popescu -4, Sara Hodiș -3, Iulia Sava -3,  Ana Cazan -1, Diana Neagu -1, Denisa Ion -1. Au mai jucat: Marina Șișu, Daria Maria Ene – portari, și Melania Gabriela Marin.

În etapa viitoare LPS Brăila va juca în Sala Siderurgistul din Galați, unde vor întâlni pe CS Handbal Art Galați, duminică, 7 octombrie, de la ora 10.00.