LPS Braila a invins clar CSS Galati la handbal junioare 2

Handbalistele junioare 2 de la LPS Brăila au obținut al 7-lea succes din seria C a campionatului național, învingând în etapa a IX-a pe CSS Galați cu scorul de 26-16 (13-8), după un meci la discreția fetelor pregătite de profesorul Eugen Jelesneac.

Gălățencele au condus o singură dată în acest meci, deschizând scorul în minutul 1, după care brăilencele au marcat 5 goluri consecutiv și în minutul 9 scorul era 5-1 pentru LPS Brăila. În minutul 20 Alexandra Oprea a marcat pentru 10-4, ducând diferența pentru prima dată la șase goluri în favoarea fetelor lui Jelesneac. În ultimul minut al primei reprize Alexandra Oprea a ratat o aruncare de la 7 metri și în loc de 14-7, gălățencele au redus din handicap pe faza a doua, 13-8, rezultat la pauză.

Repriza secundă a început cu o altă aruncare de la 7 metri parată de gălățeanca Mihaela Munteanu, dar tot brăilencele au fost cele care au marcat primele două goluri din actul al doilea, prin Alexandra Vrabie și Oana Nica, astfel că în minutul 29 LPS Brăila își majorase avansul la șapte goluri.

Pe fondul unor intervenții extraordinare ale portăriței Ana Maria Micu, care a declanșat contraatacuri finalizate cu gol de de Alexandra Vrabie, astfel că în minutul 44 tabela arăta 23-14, iar cu două minute înaintea finalului de meci gazdele au avut cea mai mare diferență de scor, de 11 goluri, scor 26-15. Ultimul gol al meciului a fost marcat de gălățence, pe fondul introducerii pe teren din partea brăilencelor a jucătoarelor care nu au jucat până atunci și rezultatul final a fost 26-16.

Pentru LPS Brăila au marcat: Alexandra Vrabie -7 goluri (1 de la 7 m), Alexandra Oprea -6 (2 de la 7 m),  Iasmina Ichim -6, Oana Nica -4, Nicoleta Popa -2, Mirabela Coteț -1. În poartă Ana Maria Micu a avut 14 intervenții reușite, dintre care una la o aruncare de la 7 metri. Au mai jucat: Diana Gașpar, Carmen Bunea (cu un plasture la nas după lovitura primită în meciul de junioare 3 de joi cu Danubius Galați), Anna Andreea Stan, Cristina Vâlsan și Laura Paraschiv.

Pentru CSS Galați au marcat:  Delia Curatu -8 goluri (4 de la 7 m), Maria Stamate -6, Andreea Bîldigău -1 și Andrada Huzum -1. Portarul Mihaela Munteanu a avut câteva intervenții reușite, chiar cu prețul unor accidentări ușoare, ea reușind să limiteze proporțiile scorului.

Următorul meci pentru fetele de la LPS Brăila va avea loc sâmbăta viitoare, în deplasare la CS United Galați.

IMG_6866 IMG_6875 IMG_6904 IMG_6908 IMG_6914 IMG_6918 IMG_6930 IMG_6936 IMG_6954 IMG_6973 IMG_6988 IMG_6996 IMG_7009 IMG_7019