Sport

Liga a 2-a continua anul acesta cu doua etape din retur

Liga a 2-a continua anul acesta cu doua etape din retur

Membrii Comitetului Executiv al FRF au decis în şedinţa de astăzi ca niciuna dintre cele două etape rămase de jucat anul acesta în campionatul Ligii a 2-a, primele două ale returului, să nu fie amânate pentru la anul, în ciuda a ceea ce îşi doreau majoritatea cluburilor din această competiţie.

Runda a 20-a, programată la finalul acestei săptămâni, se va desfăşura cu siguranţă, în timp ce în privinţa etapei a 21-a există posibilitatea ca unele jocuri să fie amânate sau chiar întreaga rundă. Dacia Unirea Brăila va juca sâmbătă, 9 decembrie, în deplasare, la ASU Politehnica Timişoara, acolo unde speră să recupereze din punctele pierdute în tur pe teren propriu, când timișorenii au câștigat cu 3-2, după un joc în care echipa lui Alin Pânzaru a jucat o oră cu un om mai puțin. Dacă brăilenii au o serie de 9 meciuri fără victorie, ASU Politehnica este neînvinsă în ultimele 5 meciuri din Liga a 2-a.

S-a luat hotărârea ca în situaţia în care, datorită stării vremii, nu se întrunesc condiţiile propice de organizare în bune condiţii a jocului, să se amâne.

Iată programul etapei a 20-a:

sâmbătă, 2 decembrie, ora 11:00
Sportul Snagov – Luceafărul Oradea
Olimpia Satu Mare – Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – FC Argeş
ASU Politehnica Timişoara – Dacia Unirea Brăila
Ştiinţa Miroslava – ASA Târgu Mureş
Foresta Suceava – Ripensia Timişoara
sâmbătă, 2 decembrie, ora 12:00
CS Afumaţi – CS Mioveni – TelekomSport
Dunărea Călăraşi – Academica Clinceni – DigiSport

duminică, 3 decembrie, ora 11:30
UTA Arad – Chindia Târgovişte – DigiSport

duminică, 3 decembrie, ora 12:00
CS Baloteşti – AFC Hermannstadt – TelekomSport

Etapa a 21-a este programată sâmbătă, 9 decembrie, ora 11:00 și ar trebui să se joace partidele:
CS Baloteşti – Sportul Snagov
AFC Hermannstadt – CS Afumaţi
CS Mioveni – Dunărea Călăraşi
Academica Clinceni – Olimpia Satu Mare
Metaloglobus Bucureşti – UTA Arad
Chindia Târgovişte – Pandurii Târgu Jiu
FC Argeş – ASU Politehnica Timişoara
Dacia Unirea Brăila – Ştiinţa Miroslava
ASA Târgu Mureş – Foresta Suceava
Ripensia Timişoara – Luceafărul Oradea

Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •