Sport

Liceul Nicolae Iorga a castigat faza judeteana a ONSS la fotbal nivel liceal

Liceul Nicolae Iorga a castigat faza judeteana a ONSS la fotbal nivel liceal

In perioada 02.11.2017 – 18.12.2017 a avut loc faza judeteana a O.N.S.S. la fotbal baieti – nivel liceal. La startul competitiei au fost prezente 16 echipe care au fost impartite in patru grupe. Competitia a fost castigata de echipa Liceului teoretic Nicolae Iorga.

Grupa A si-a desfasurat meciurile pe terenul sintetic de la Liceul Grigore Moisil și a avut în componenta echipele:

  1. LICEUL PEDAGOGIC „D. P. PERPESSICIUS”
  2. LICEUL TEHNOLOGIC „N. ONCESCU”, IANCA
  3. LICEUL TEHNOLOGIC „GRIGORE MOISIL”
  4. LICEUL TEHNOLOGIC „GH. K. CONSTANTINESCU”

Rezultatele inregistrate in Grupa A:

ETAPA I – 02.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
1.LICEUL PEDAGOGIC – GH.K.CONSTANTINESCU14.158-1
2.N.ONCESCU – MOISIL15.150-3

ETAPA a II – a – 09.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
3.MOISIL – LICEUL PEDAGOGIC14.152-7
4.N.ONCESCU – GH.K.CONSTANTINESCU15.150-3

ETAPA a III – a – 16.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
5.GH.K.CONSTANTINESCU – MOISIL14.157-3
6.LICEUL PEDAGOGIC – N.ONCESCU15.153-0

Clasamentul final al grupei A:

NR.

CRT.

ECHIPAJVEIGMGPP
1.LICEUL PEDAGOGIC33001839
2.MOISIL320112106
3.CONSTANTINESCU31027153
4.N.ONCESCU3003090

In grupa B, care si-a jucat meciurile pe terenul sintetic de la Liceul teoretic Panait Cerna, s-au intalnit echipele:

1.COLEGIUL NATIONAL „NICOLAE BALCESCU”

2.LICEUL TEHNOLOGIC „A. SALIGNY”,

3.COLEGIUL ECONOMIC „ION GHICA”

4.LICEUL TEORETIC „PANAIT CERNA”

Rezultatele inregistrate in meciurile din Grupa B:

ETAPA I – 02.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
1.C.N.N.B. – P.CERNA14.152-5
2.A.SALIGNY – ION GHICA15.155-2

ETAPA a II – a – 09.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
3.P.CERNA – ION GHICA14.154-5
4.CNNB –  A.SALIGNY15.157-4

ETAPA a III – a – 16.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
5.A.SALIGNY – P.CERNA14.151-5
6.ION GHICA – CNNB15.158-3

Clasamentul final al Grupei C:

NR.

CRT.

ECHIPAJVEIGMGPP
1.I.GHICA320115126
2.P.CERNA32011476
3.C.N.N.B.310212173
4.A.SALIGNY310210143

Meciurile din Grupa C s-au desfasurat pe terenul sintetic de la Colegiul Tehnic C. D. Nenitescu. Din aceasta grupa au facut parte echipele:

1.COLEGIUL TEHNIC „EDMOND NICOLAU”

2.COLEGIUL TEHNIC „C. D. NENITESCU”

3.LICEUL TEHNOLOGIC „C. ANGELESCU”, IANCA

4.LICEUL TEORETIC ”NICOLAE IORGA”

Rezultatele inregistrate in Grupa C:

ETAPA I – 02.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
1.ED.NICOLAU – N.IORGA14.153-4
2.C.D.NENITESCU – C.ANGELESCU15.153-8

ETAPA a II – a – 09.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
3.ED.NICOLAU – C.D.NENITESCU14.151-6
4.N.IORGA – IANCA15.154-3

ETAPA a III – a – 16.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
5.C.D.NENITESCU – N.IORGA14.152-5
6.C.ANGELESCU – ED.NICOLAU15.154-1

 

Clasamentul final al Grupei C a fost:

NR.

CRT.

ECHIPAJVEIGMGPP
1.N. IORGA33001389
2.C.ANGELESCU32011586
3.C.D.NENITESCU310211143
4.ED. NICOLAU30035140

Meciurile din Grupa D s-au jucat pe terenul sintetic de la Colegiul National Ana Aslan si a avut la start urmatoarele echipe:

  1. LICEUL „GEORGE VALSAN„ FAUREI
  2. LICEUL TEHNOLOGIC „NICOLAE TITULESCU”  INSURATEI
  3. COLEGIUL NATIONAL „ANA ASLAN”
  4. LICEUL TEHNOLOGIC „MATEI BASARAB” MAXINENI

Rezultatele inregistrate in Grupa D:

ETAPA I – 02.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
1.FAUREI – MAXINENI14.1511-0
2.INSURATEI – ANA ASLAN15.157-4

 

ETAPA a II – a – 09.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
3.MAXINENI – ANA ASLAN14.152-10
4.FAUREI – INSURATEI15.155-5

ETAPA a III – a – 16.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
5.INSURATEI – MAXINENI14.1513-1
6.ANA ASLAN – FAUREI15.151-10

 

Clasament final in Grupa D:

NR.

CRT.

ECHIPAJVEIGMGPP
1.FAUREI32102667
2.INSURATEI321025107
3.ANA ASLAN310215193
4.MAXINENI30033340

Castigatoarele celor patru grupe s-au intalnit in cadrul turneului final, care s-a desfasurat pe terenul sintetic de la Liceul Panait Cerna.  Ehipele participante la turneul final au fost:

 

  1. LICEUL PEDAGOGIC “D. P. PERPESSICIUS” BRAILA – PROF. GRIGORE BOGDAN
  2. LICEUL TEORETIC “N. IORGA” BRAILA – PROF. URSE LUCIAN
  3. LICEUL TEORETIC ”G. VALSAN” FAUREI – PROF. FLITER CRISTI
  4. COLEGIUL ECONOMIC “I. GHICA” BRAILA – PROF. CHIRU ARGENTINA

Rezultatele inregistrate in cele trei etape ale turneului final:

ETAPA I – 23.11.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
1.LICEUL PEDAGOGIC – COLEGIUL ECONOMIC14.156-5
2.L.T.”N.IORGA” – L.T.”G.VALSAN”15.154-1

ETAPA a II-a  – 07.12.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
3.COLEGIUL ECONOMIC – L.T.”G.VALSAN”14.154-4
4.LICEUL PEDAGOGIC – L.T.”N.IORGA”15.153-6

ETAPA a III-a  – 14.12.2017

NR.CRT.MECIORASCOR
5.L.T.”N.IORGA” – COLEGIUL ECONOMIC14.152-5
6.L.T.”G.VALSAN” – LICEUL PEDAGOGIC15.159-3

În urma rezultatelor inregistrate la turneul final, castigatoare a fost echipa Liceului Nicolae Iorga, clasata pe locul 1 cu 6 puncte si golaveraj 12-9, urmata de echipele de la Liceul G. Valsan si Colegiul economic Ion Ghica, cu cate 4 puncte, iar pe locul 4 s-a clasat echipa Liceului D. P. Perpesicius cu 3 puncte.

Echipa Liceului Nicolae Iorga a avut urmatoarea componenta: Cantor Eugen, Niculai Dragos, Orzan Marian, Ehor Ciprian, Turcu Adelin, Gusar Alexandru, Mihai Aurelian, Giuglea Georgian, Leca Marian, Moise Madalin. Profesori: Lucian Urse si Catalin Radu.

Premierea a fost facuta de catre domnul inspector Marian Gabriel Babes, fiecare echipa primind din partea ISJ Braila si DJTS Braila diplome, cupe, medalii.

Turneul final s-a ridicat la inaltimea asteptarilor, multi dintre elevii participanti putand face fata lejer la echipele brailene din liga a doua si a treia. Aici ii amintesc pe Eugen Cantor de la Liceul Teoretic „N. Iorga”, David Riga de la Colegiul Economic „Ion Ghica”, Marius Ion de la Liceul Pedagogic „D. P. Perpessicius’, si Cosmin Ion de la Liceul Teoretic „G.Valsan” care deja este jucator in Liga a 3-a” a declarat responsabilul de turneu, profesor Bogdan Mircea Grigore de la Liceul Pedagogic

Competitia a fost organizata de Inspectoratul Scolar Judetean-Braila (Inspector Scolar General Adjunct – Gheorghita Dan – Mihai, Inspector de specialitate-Babes Marian Gabriel) in colaborare cu Serviciul Public de Asistenta Medicala si Administrare a Creselor (director – Ec. Talib Metanet), A.J.F. Braila (presedinte Vargatu Laurentiu, Ianos Mihai si Grozea Teodor), D.J.T.S Braila (Director Hagiu Nicusor, Iuga Paunita, Andronache Corina). Responsabil al competitiei- Olimpiada Nationala a Sportului Scolar – fotbal baieti – nivel liceal a fost profesor Bogdan Mircea Grigore, directorul adjunct al Liceului pedagogic D. P. Perpessicius.

Distribuie postarea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •