Junioarele 1 de la LPS Brăila fără greș în seria B

Junioarele 1 de la LPS Brăila, care constituie și nucleul de bază al echipei de Divizia A a HC Dunărea Brăila, au obținut sâmbăta trecută a patra victorie în seria B a campionatului. Victimele echipei antrenate de Cristian Preda au fost handbalistele de la CSS Galați, ultima clasată în serie, fără nici o victorie. Brăilencele au câștigat la pas cu 37-21 (17-6).

Brăilencele au început bine și au marcat primele 4 goluri ale meciului. În minutul 20 s-au distanțat la 6 goluri, scor 10-4, iar pe final de repriză diferența a ajuns la 12 goluri, scor 17-5. Ultimul gol al primelor 30 de minute a fost marcat de gălățence.

După pauză fetele de la LPS Brăila au mai slăbit puțin ritmul și gălățencele au reușit să se apropie la 7 goluri, scor 19-12. La jumătatea reprizei secunde LPS Brăila a refăcut avansul de 12 goluri, iar în ultima parte a meciului s-au distanțat la 18 goluri în minutul 59. În ultimul minut CSS Galați a mai marcat de două ori și rezultatul final a fost 37-21.

Pentru LPS Brăila au marcat: Alexandra Vrabie -13 goluri, Adelina Iordache -9, Nicoleta Popa -5, Laura Surdu -4, Alexandra Oprea -3, Iasmina Ichim -2, Ana Cazan -1. Au mai jucat: Ana Maria Micu, Alexandra Perianu -portari, Mirabela Coteț, Roxana Popa, Anna Stan, Iulia Sava. Nu a intrat în acest meci, acuzând o accidentare la picior, Diana Gașpar.

În etapa următoare, ultima a turului din seria B a campionatului național de handbal junioare 1, LPS Brăila va întâlni în deplasare pe CSH Art Galați, sâmbătă, 13 octombrie.