Iulia Banaga a realizat barem de mondiale la 400 m garduri

Sâmbătă și duminică, pe stadionul Nicolae Dobrin din Pitești, s-a desfășurat etapa finală a campionatului national de juniori 2 la atletism, competiție la care atleții brăileni au realizat performanțe remarcabile, dominând din nou probele de garduri.

Atleta Iulia Nicoleta Banaga, legitimată la LPS Brăila/CSM Onești și pregătită de profesorul Daniel Nicolae Iorga, a obținut medaliile de aur la probele de 100 m garduri și 400 metri garduri.

400g

La 100 metri garduri brăileanca a realizat un nou record personal, cu timpul de 14.05 secunde. Medalia de argint la această probă a fost câștigată tot de o sportivă de la Brăila, Andreea Mihaela Caracuda, legitimată la LPS Brăila/CSM Onești și pregătită de profesoara Sica Lazăr, care a alergat în finală în 14.51 secunde.13450075_988430887931370_5477686785057902228_n caracuda

La 400 metri garduri, Iulia Nicoleta Banaga a câștigat titlul de campioană națională cu timpul de 60.30, realizând baremul pentru campionatul mondial de junioare 2, care se va desfășura anul acesta în Polonia. Antrenorul Daniel Nicolae Iorga s-a declarat extrem de bucuros de rezultatul sportivei sale, cu care speră să obțină o calificare în finală la europenele ce vor avea loc în perioada 14-17 iulie 2016 la Tbilisi, mai ales că aceasta a reușit să realizeze acest timp la a treia sa cursă oficială în carieră la 400 metri garduri. De menționat că rezultatul realizat de Banaga, care va împlini 17 ani pe 29 octombrie anul acesta, la Pitești este al 10-lea timp la nivel european în acest sezon.

Proba de 110 metri garduri băieți a fost dominată de sportivii brăileni, care au ocupat primele două locuri pe podium. Alexandru Ionuț Iconaru, legitimat la LPS Brăila și pregătit de profesorul Mihail Dumitru, a devenit campion național al probei cu timpul de 14.17 secunde, iar Andrei Negoiță, legitimat la LPS Brăila/CSM Brăila, a devenit vicecampion național al probei cu timpul de 14.31 secunde.

iconaru ionut alexandru negoita andrei

O evoluție foarte bună a avut-o și Bianca Elena Toader, legitimată la LPS Brăila/CSM Brăila și pregătită de profesorul Nicu Roată, care a câștigat medalia de bronz în proba de 100 metri plat, cu timpul de 12.61 secunde.

toader bianca

Ștafeta de 4×100 metri plat a fetelor de la LPS Brăila, formată din Andreea Caracuda, Andreea Dinu, Mihaela Milea și Bianca Toader, a câștigat medalia de argint a probei, cu timpul de 49.60 secunde.  În proba similară a băieților, ștafeta LPS Brăila a obținut bronzul, cu timpul de 44.73 secunde, în formula Claudiu Culea, Andrei Negoiță, Ionuț Buzea, Alexandru Iconaru.sandu ad

În afara concursului, brăileanca Adelina Mihaela Sandu, care a împlinit 18 ani în februarie și nu mai poate reprezenta LPS Brăila, concurând doar pentru CSM Onești, a trecut prima linia de sosire la junioare I, cu timpul de 14.34 secunde, cu 3 sutimi mai rapidă decât Diana Volf de la CSS Bacău.