Infrangere a liderului la Baraganul

Sâmbătă și duminică a fost programată penultima etapă din seria a II-a a Ligii a 5-a la fotbal, o etapă cu multe goluri, dar și cu două meciuri nedisputate. După excluderea celor de la Viitorul galbenu din campionat, în această etapă nu s-a prezentat la joc nici FC Urleasca. În derby-ul dintre ocupantele locurilor 2 și 3 din această serie Viitorul Cireşu s-a impus cu 5-0 și s-a apropiat la două puncte de lidera seriei, Viitorul II Ianca, care a pierdut în deplasarea de la Bărăganul. Golgheterii etapei au fost A. Bulancea de la AS Jirlău, Mitache de la Voința Făurei Sat și Ilie de la Victoria Dedulești, toți cu câte trei goluri marcate.

Rezultatele şi autorii golurilor meciurilor etapei a XXIX-a din seria a II-a a Ligii a 5-a:

Viitorul Cireşu – Vointa Găiseanca 5-0 (2-0). Au marcat: M. Popa (31, 75), Mocanu (40), Duret (63), Harabagiu (82).
Avântul Mircea Vodă – Vulturul Horia 6-3 (1-3). După o primă repriză dominată de oaspeți, gazdele au revenit în repriza a doua și s-au impus la 3 goluri diferență, cu 4 goluri marcate în interval de 10 minute. Pentru cei de la Mircea Vodă au marcat: Fuior (17, 60), V. Stareţ (71), Panfil (72, 81), Vizireanu (78). Pentru oaspeți au înscris Vintilă (3), Bardaş (31) și Hrincă (40).
AS Jirlău – Dinamo Salcia Tudor 6-0 (4-0). Golurile acestei partide au fost înscrise de: D. Bulancea (11, 53), A. Bulancea (28, 38, 41) și C. Mucea (min. 79).
Comagrim Dudeşti – Viitorul Galbenu 3-0 omologat (oaspeții fiind excluși din campionat după două neprezentări).
AS Bordei Verde – Unirea Grădiştea 3-3 (2-2). Partida de la Bordei Verde a avut răsturnări de rezultat, după ce gazdele au deschis scorul în minutul 9 prin Calen. Mocanu a egalat în minutul 24 prin Moldoveanu, apoi Șerbuleț a adus echipa oaspete în avantaj în minutul 34. Cu trei minute înaintea pauzei Nisipeanu a restabilit egalitatea și la pauză s-a intrat la scorul de 2-2. În minutul 60 Cristea i-a readus pe oaspeți în avantaj, pentru ca în minutul 81 Calen să stabilească rezultatul final, scor 3-3.
Voinţa Bărăganul – Viitorul 2 Ianca 4-2 (1-1). Lidera clasamentului a suferit al treilea eșec în acest campionat. Pentru învingători au marcat: Şerban (22), Cârjan (48, 90) și Ciubotă (60). Pentru echipa din Ianca au marcat A. Cami (25 – autogol) și Irimia (71).
Spicul Zăvoaia – FC Urleasca 3-0 neprezentare
Voinţa Făurei Sat – Victoria Deduleşti 8-6 (3-1). Pentru gazde au marcat: Dumitru (17), Mitache (20, 55, 71), Ion (31, 75), Călătoaie (52), V. Mocanu (min. 89). Pentru oaspeți au înscris: D. Bratosin (min. 15), Chiriţă (60), Odagiu (68), Ilie (69, 81, 86).

Înaintea ultimei etape lideră este Viitorul II Ianca cu 76 puncte, locul al doilea este deţinut de Viitorul Cireşu cu 74 puncte, iar pe locul al treilea se află Voinţa Găiseanca cu 64 puncte.