Inca o medalie europeana pentru boxul brailean

Lotul naţional de juniori se află în aceste zile la Campionatele Europene care se desfăşoară în Ungaria, la Kaposvar. După primele zile de competiţie, delegaţia condusă de Valentin Anghel şi Adrian Pârlogea a demonstrat că boxul românesc are viitor, în ciuda dificultăţilor cu care se confruntă Federaţia Română de Box.

Fernando Anton

Printre pugiliștii români prezenți la acest campionat european de juniori se află și brăileanul Anton Fernando, la categoria 70 kg. Sportivul de la CSM Brăila s-a calificat în semifinalele categoriei și are asigurată medalia de bronz, o performanță extraordinară pentru boxul brăilean, care continuă să obțină medalii la nivel european, după cele două mealii de bronz câștigate în ultimii doi ani de Robert Jitaru, la europenele de tineret. În primul meci din faza preliminară, Anton Fernando l-a învins la puncte, decizie 3-0, în faţa Dudenas Vadim (Lituania). Miercuri după amiază, pugilistul de la CSM Brăila a obținut calificarea în semifinale după ce l-a învins pe  Yan Zak (Israel), decizie 2-1.

Un alt sportiv român, Şchiopu Marian Gabriel de la CSM Călărași, a acces în semifinalele categoriei 52 kg, după ce miercuri l-a învins la puncte pe englezul Oliphant Jack (Anglia).

În semifinale, Marian Schiopu va boxa cu georgianul Alika Kipiani. La 70 de kg, Fernando Anton va boxa în semifinalele programate vineri, 24 iunie, cu ucraineanul Viktor Litvak.