
În această dimineață, de la ora 11.00, în prezența a circa 1000 de spectatori, HC Dunărea Brăila s-a impus cu 29-25 (13-10) în fața celor de la HC Alba Sebeș, după un meci în care elevele lui Costică Buceschi n-au forțat, având câteva acțiuni în care au vrut să facă spectacol. Ratările, dar și absența portarului Gabriela Dobre, au făcut ca rezultatul să fie unul destul de strâns, în raport cu diferența de valoare dintre cele două echipe. În acest meci și-a făcut debutul la HC Dunărea și Mădălina Maria Zamfirescu.
Brăila a luat ușor meciul cu echipa din Sebeș și s-a văzut condusă cu 0-2, Moldovan marcând primul gol pentru HC Dunărea în minutul 3:12. Elevele lui Seviștean Popa au mai condus cu 1-3 în minutul 5, după golul lui Ciolan, și au fost iar în avantaj în minutul 10, la scorul de 4-5. Alina Horjea a transformat o aruncare de la 7 m și a egalat la 5, apoi Moldovan și Apetrei au dus Brăila în avantaj de două goluri, scor 7-5 în minutul 13.
În minutul 17 golul Nicoletei Rusu a adus iar echipa din Sebeș în avantaj, scor 8-9, ultima dată când oaspetele au fost în avantaj. Czeczi și Carmen Gheorghe cu câte două reușite au dus Brăila prima dată la trei goluri avantaj în minutul 21, scor 12-9. În ultimele nouă minute ale primei reprize cele două echipe au mai marcat doar câte un gol de fiecare și la pauză scorul a fost 13-10.
Repriza secundă a început tot cu acțiuni de atac ratate de ambele părți, primul gol fiind reușit în minutul 34 pe Horjea. Două goluri ale fostului pivot al Brăilei Nicoleta Safta și un gol al Oanei Andrei au adus iar echipa din Alba la un gol în spatele brăilencelor, scor 14-13 în minutul 37. În minutul 46 Raluca Crap a dus Brăila a doua oară la patru goluri în față, scor 20-16, iar în minutul 49 Aneta Udriștioiu a făcut ca diferența pe tabelă să fie prima dată de cinci goluri, scor 23-18.
În următoarele patru minute oaspetele s-au apropiat din nou la două goluri, 23-21, dar în minutul 58 Moldovan a refăcut diferența de cinci goluri, 28-23, cea mai mare din acest meci. Andrei și Ivan au mai redus din handicap, dar Bianca Tiron a stabilit rezultatul final cu câteva secunde înaintea finalului de meci, scor 29-25.
HC Dunărea Brăila: Lăcrămioara Stan și Elena Voicu (portari), Ada Moldovan -7 goluri, Bianca Tiron -5, Alina Czeczi -4, Alina Horjea -4 ( 2 de la 7 m), Aneta Udriștioiu (Pîrvuț) -3, Carmen Gheorghe -2, Oana Apetrei -2, Raluca Crap (Irimia) -1, Diana Axinte -1, Adina Brot, Mădălina Zamfirescu, Irina Marchidanu, Alexandra Orșivschi.
HC Alba Sebeș: Vișan, Curmenț (portari), Oana Andrei -9 goluri (4 de la 7 m), Andreea Ivan -5, Nicoleta Rusu -3, Ana Ciolan -3, Nicoleta Safta -3, Elena Pătuleanu -1, Bianca Bogdan -1, Iulia Andrei, Cristina Pop, Elena Mitrache, Paula Hoha.
Celelalte rezultate înregistrate astăzi, în etapa a 7-a:
11:00 HCM Roman – CSM Unirea Slobozia 32-20 (18-9)
11:00 HC Dunărea Brăila – HC Alba Sebeș 29-25 (13-10)
11:00 Rapid București – „U” Alexandrion Cluj 32-28 (15-14)
11:00 HC Zalău – Măgura Cisnădie 32-25 (20-13)
14:00 SCM Craiova – CSM Ploiești 27-26 (13-11)
În urma acestor rezultate HC Dunărea Brăila se menține pe locul 5, dar ar putea urca pe locul 4 dacă luni Corona Brașov va pierde la mai mult de 7 goluri meciul cu CSM București. După această etapă campionatul se va întrerupe pentru pregătirile echipei naționale care va juca în calificările pentru campionatul european pe 8 octombrie acasă cu Lituania și pe 11 octombrie în Belarus. Pentru cele două meciuri de la HC Dunărea Brăila este convocată la naționala României Aneta Pîrvuț Udriștioiu, dar și brăileanca Gabriela Perianu care acum joacă pentru HCM Baia Mare.
Următorul meci pentru HC Dunărea este pe 17 octombrie, în deplasare la Rapid USL Metrou București.