HC Dunarea Braila neinvinsa la Memorialul D. P. Colibasi de la Brasov

HC Dunărea Brăila a încheiat neînvinsă turneul de la Brașov, avându-le în lot și pe cele trei jucătoare care au făcut parte din lotul României la JO de la Rio, dar și un portar din Macedonia, aflat în probe la Brăila. După ce vineri au învins cu 27-22 (14-10) pe CSM Unirea Slobozia, sâmbătă, elevele pregătite de Costică Buceschi și Cristian Preda au terinat la egalitate meciul cu CSM Roman, scor 22-22 (10-13) și au învins pe Corona Brașov cu 24-22 (13-11).  Brăilencele au câștigat turneul, la golaveraj.

Meciul cu CSM Roman se anunța a fi decisiv pentru desemnarea câștigătoarei ”Memorialului D.P. Colibași” după ce învinsese în prima zi pe Corona Brașov. Prima repriză a fost dominată de fetele de la Roman, care s-au desprins repede la patru goluri, scor 5-1 în minutul 6. Brăila a avut o perioadă bună între minutele 9 și 16, când de la scorul de 3-6 au reușit să înscrie de trei ori prin ”Bebe” Perianu și să egaleze la 6. Perioada bună a fost urmată de una foarte proastă în care au primit 4 goluri în patru minute fără să înscrie niciunul și Romanul s-a desprins din nou pe tabela de marcaj. Brăila s-a apropiat la două goluri în minutul 28, după golul marcat de Tătar, scor 12-10, dar rezultatul primelor 30 de minute a fost stabilit de Stoleru.

Repriza a doua a început pe fondul echilibrului, iar Brăila s-a apropiat la un gol, 14-13 în minutul 36,iar în minutul 41 Orșivschi a reușit să egaleze, scor 16-16. Luciana Popescu și Oana Chitacu au adus Romanul la două goluri două goluri avans în minutul 43, dar în minutul 49 Perianu și-a adus echipa pentru prima dată în avantaj, 20-19. În minutul 50 Timeea Tătar a marcat pentru 21-20, ultima dată când Brăila a fost în avantaj. În ultimele 10 minute a fost ”secetă” de goluri. Romanul a marcat de două ori prin Popescu și Glibko și cu două minute înaintea finalului Romanul conducea cu 22-21. În minutul 59 Cristina Gheorghe a egalat la 22 și a stabilit rezultatul final al acestui meci.

HC Dunărea Brăila: Cristina Gheorghe -5 goluri, Gabriela Perianu -4, Timea Tătar -4, Mădălina Zamfirescu -3, Bianca Tiron -2, Alexandra Orșivschi -2, Gabriella Szucs -1 și Natașa Krnic -1 (1 de la 7 metri. Krnic a ratat o aruncare de la 7 m.

Pentru CSM Roman au marcat: Glibko -5, Popescu, Cilici -3, Iuganu -3, Chitacu -1, Stoleru -2, Agrigoroaie -1, Toskovic -4.

Sâmbătă seara, de la ora 19.00, HC Dunărea Brăila a învins gazda turneului,după un meci în care au condus aproape tot timpul. Perianu și Orșivschi au marcat primele două goluri ale meciului, iar brașovencele au înscris prima dată în minutul 5 prin Laura Chiper. Corona a egalat la 6 în minutul 13, prin golul lui Bondar, iar în minutul 20 Hotea le-a adus pe gazde în avantaj, scor 9-8. Brăila a trecut din nou la conducere după trei goluri consecutive marcate de Tiron, Krnic și din nou Tiron, scor 11-9 în minutul 23. Brașovul a egalat la 11 în minutul 28, iar pe finalul reprizei Perianu și Krnic au marcat pentru ca Brăila să intre cu două goluri avans la pauză.

Brăila s-a menținut în avantaj și în repriza a doua, dar din minutul 43, la scorul de 17-15, a urmat o perioadă de trei minute în care gazdele au marcat de patru ori și au trecut ele la un avans de două goluri. În minutul 48 Cartaș a marcat pentru 20-18, apoi Dunărea Brăila a înscris de patru ori și în minutul 57 conduceau cu 22-20. Tătar avea să închidă tabela în ultimul minut, când a marcat pentru 24-22.

HC Dunărea: Perianu -6, Tătar -6, Tiron -5, Krnic -3 (1 de la 7 m), Alexandra Orșivschi -2, Andreea Lipară -1, Cătălina Preda -1.

Corona Brașov: Laura Chiper -11 (8 de la 7 m), Cartaș -3, Hotea -3, Bondar -2, Ciuciulete -1, Briscan -1, Pricopi -1.

Celelalte rezultate înregistrate în meciurile de sâmbătă la acest turneu au fost:

Corona Brașov – Unirea Slobozia 36-23 (16-8)

CSM Roman – Unirea Slobozia 20-18 (11-10)