HC Dunărea a zdrobit pe AHCM Slobozia în primul meci al turneului de la Brăila

Sâmbătă seara, în Sala Polivalentă Danubius s-au jucat meciurile semifinale din cadrul turneului Cupa Dunărea la handbal feminin. La competiția organizată de HC Dunărea Brăila mai participă AHCM Slobozia, CSM Galați și SCM Gloria Buzău.

În primul meci s-au întâlnit HC Dunărea Brăila și AHCM Slobozia, lidera la zi în seria A a Diviziei A. Echipa pregătită de Aurelian Roșca a controlat meciul de la un capăt la altul și s-a impus cu 39-22 (20-12). HC Dunărea a condus cu 4-0 în minutul 4 și în minutul 9 conduceau deja cu 9-2. În minutul 25 Nicoleta Safta a marcat pentru 17-9 ducând prima dată diferența la 8 goluri, diferență cu care s-a încheiat și prima rerpiză la scorul de 20-12.

După pauză elevele lui Roșca s-au desprins la 10 goluri în primele 3 minute, iar patru minute mai târziu avansul s-a mărit la 11 goluri, scor 25-14. În minutul 41 Alina Vătu a marcat pentru 29-15. La acest scor fetele de la Slobozia au marcat de trei ori la rând, însă a venit rândul gazdelor să înscrie de patru ori prin Alina Vătu și în minutul 48 scorul era 33-18. În minutul 55 Naumenko a marcat pentru 36-22, pentru ca până la final oaspetele să nu mai înscrie nici un gol, iar HC Dunărea să marcheze de trei ori prin Natasha Krnic de două ori și Ana Maria Berescu o dată și rezultatul final a fost 39-22.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Alina Vătu -16 goluri (4 de la 7 metri), Ana Maria Berescu -4, Nicoleta Safta -4, Elena Dache – 3 ( unul de la 7 m), Nicoleta Tudor -3, Diana Axinte -2, Iryna Shutska -2, Ștefania Epureanu -1, Cărălina Preda -1 ( 1 de la 7 metri), Diana Munteanu -1. Au mai jucat: Gabriela Dobre în prima repriză și Marina Razum în repriza a doua în poartă și Cristina Gheorghe.

Pentru AHCM Slobozia au marcat: Mihaela Obedeanu -7 goluri, Loredana Vârtic -4, Andreea Ivan -3, Ana Neagu -3, Mădălina Toma -2, Georgiana Codrea -1, Andryana Naumenko -1 și Alexandra Georgescu -1.

În celălalt meci al primei zile SCM Gloria Buzău a câștigat cu 25-22 (14-13) meciul cu CSM Galați. Gălățencele au marcat primele și au condus de 3 ori în debutul meciului. Gloria Buzău a trecut la conducere prima dată în minutul 7, când Alina Ilie a marcat pentru 4-3. În minutul 12 avantajul buzoiencelor s-a majorat la 4 goluri, scor 9-5, dar în minutul 20 CSM galați a reușit să egaleze la 10. În minutul 28 Mădălina Conache a egalat din nou la 13, dar scorul primei reprize a fost stabilit în minutul 30 de golul marcat de Laura Leahu.

După pauză gplățencele au început mai bine și în minutul 35 au revenit la conducere, scor 15-16. Buzăul a marcat apoi în următoarele 7 minute de 7 ori și a primit un singur gol, reușind să se desprindă la 5 goluri, scor 22-17. cu un minut înaintea finalului diferența a fost tot de cinci goluri, scor 25-20, dar în ultimul minut gălățencele au mai redus din handicap prin golurile marcate de Raluca tănasă și Tamara Bokacic.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Alina Ilie -6, Dzyana Ilyna -4, Ana Maria Simion -1, Mădălina Predoi -3, Alexandra Subțirică -1, Alexandra Bancio -3, Andreea Mărgineanu -1, Laura Leahu -3, Marija Gedroid – 3 și Iulia Havromina -1.

Pentru CSM Galați au marcat: Denisa Selever -3, Daciana Balaban -4, Cristiana Andriță -1, Cătălina cioric -2, alla Sheiko -1, Raluca Tănase -1, mădălina Conache -2, Elena Livrinik -6, Tamara Bokacic -2.

Duminică, 23 decembrie, de la ora 10.00, în finala mare se vor întâlni HC Dunărea Brăila și SCM Gloria Buzău. de la ora 12.00 se va juca finala mare, între AHCM Slobozia și CSM Galați.