
Ana Maria Ţăranu, elevă în clasa a IX-a la Colegiul „Murgoci”, profil mate-info bilingv engleză, s-a clasat pe locul 5 la Olimpiada Internaţională „Lectura ca abilitate de viaţă”, după ce în primăvară, ca elevă în clasa a VIII-a, a luat premiul I la faza naţională a Olimpiadei de limbă, comunicare şi literatură română. Olimpiada Internaţională de Lectură a avut loc la Colegiul Pedagogic „C. Brătescu” din Constanţa în perioada 2-6 septembrie 2014.
Ana Maria Ţăranu a reuşit să obţină 92 de puncte din 100, situându-se la numai patru sutimi de locul I. Ca semn de recunoaştere a rezultatelor deosebite ale elevilor brăileni la olimpiadele de limba și literature română, Ministerul Educației a decis ca în vacanța de primavera a anului viitor, Brăila să organizeze faza naţională a Olimpadei de limbă, comunicare şi literatura română, pe care a mai găzduit-o în 1990.
La Olimpiada Internaţională „Lectura ca abilitate de viaţă”, au participat 51 de elevi, dintre care șapte din Republica Moldova, iar proba scrisă a inclus trei subiecte. Primul a vizat capacitatea de înţelegere şi interpretare a unui text ficţional, al doilea a urmărit valorificarea capacităţii de înţelegere a unui text nonficţional, iar cel de-al treilea subiect a căutat să evidenţieze capacitatea de înţelegere şi interpretare a unui text multimodal. De asemenea, elevii au participat şi la o dezbatere pe tema lecturii, după ce au urmărit şi cursuri pe tema lecturii şi a receptării textului ficţional, susţinute de prof. univ. dr. Liviu Papadima şi conf. univ. dr. Angelo Mitchievici.
De pregătirea Anei Maria Ţăranu s-a ocupat profesoara Ana Coman, cea care i-a fost professor la clasă în ultimii doi ani de gimnaziu. Ana maria Țăranu a fost elevă a Colegiului Murgoci și în clasele V-VIII, fiind admisă anul acesta cu media de admitere 9.96, a cincea medie din județul Brăila în 2014.