Dunărea II Brăila la câteva secunde de a doua victorie în Divizia A

Echipa a doua a HC Dunărea a fost singura echipă brăileană care a obținut un rezultat pozitiv dintre echipele de seniori. Fetele pregătite de Cristian Preda și Eugen Jelesneac au reușit un rezultat de egalitate, scor 24-24, în deplasarea de la Știința Bacău li rămân neînvinse după două etape.

Fetele de la Brăila au deschis scorul prin Epureanu, dar s-au văzut conduse cu 6-1 în minutul 9, când Diana Gașpar a marcat al doilea gol al Dunării. Brăilencele au redus diferența la 3 goluri, dar după 9-6 în minutul 17, gazdele s-au distanțat la 7 goluri în minutul 27, scor 15-8. La pauză Știința conducea cu 16-10 și se părea că tinerele fete de la Dunărea Brăila nu pot ține ritmul cu jucătoare mai experimentate.

În pauză antrenorii echipei brăilene au găsit antidotul la jocul gazdelor și în repriza a doua HC Dunărea II a revenit spectaculos. La jumătatea reprizei secunde avantajul gazdelor se redusese doar la două goluri, scor 19-17. În minutul 52 Iasmina Ichim a marcat golul cu numărul 22 pentru echipa brăileană și a făcut ca tabela să arate din nou egalitate. Finalul a fost dramatic. Nicoleta Popa a transformat în gol o aruncare de la 7 m și a adus Brăila în avantaj, scor 23-24, dar la ultimul atac gazdele au egalat prin Ionela Ciobanu, gol care a privat echipa brăileană de a doua victorie din acest sezon.

Pentru HC Dunărea II Brăila au marcat: Iasmina Ichim -7 goluri, Nicoleta Popa -5, Mirabela Coteț -3, Gabriela Vrabie -3, Diana Gașpar -2, Ștefania Epureanu -2, Teodor Natalia -1, Alexandra Oprea -1

În etapa a III-a din Seria A a Diviziei A la handbal feminin, Dunărea II va întâlni pe teren propriu pe HCF Piatra Neamț.