Dunărea Brăila superioară Zalăului doar 25 de minute

În etapa a III-a din Liga Naţională de handbal feminin HC Dunărea Brăila a pierdut al doilea meci din acest campionat. Echipa lui Dumitru Berbece a fost învinsă cu 22-19 (10-7) de echipa lui Gheorghe Tadici. Dunărea Brăila a avut pe foaia de joc doar 14 jucătoare, printre care și pe fiica antrenorului, care a reușit să debuteze cu gol la echipa din Brăila.

Dunărea Brăila a început bine meciul și a deschis scorul în minutul 3 prin Iryna Shutska. Gazdele au trecut prima dată la conducere în minutul 13, scor 3-2. S-a făcut 4 – 4 în minutul 16, apoi 6–7 în minutul 24. HC Zalău a avut o revenire pe final de repriză și în ultimele 6 minute au maracat de patru ori la rând, fără să primească gol. La pauză HC Zalău a intrat în avantaj de 3 goluri, scor 10-7.

Începutul părții secunde a aparținut echipei lui Tadici, chiar dacă primele au marcat fetele de la Brăila, în minutul 33, prin Nicoleta Tudor. Zalăul s-a desprins la cinci goluri, 13 – 8 în minutul 36. Diferența de pe tabelă a crescut chiar și la șase goluri, 14 – 8 în minutul 38, însă Brăila a reușit să reechilibreze jocul.

Cu 10 minute înainte de final scorul era 18 – 15, dar în minutul 57 diferența a rămas de doar un gol, 18 – 17, după ce Alina Vătu a transformat o aruncare de la 7 m. Panici și Constantinescu au marcat pentru Zalău și au refăcut diferența de 3 goluri, diferență care s-a menținut și la finalul meciului, încheiat 22-19.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Alina Vătu -9 (5 de la 7 m), Nicoleta Tudor -4, Natasha Krnic -2, Diana Axinte -1, Ana Maria Berbece -1, Elena Dache -1 și Iryna Shutska -1.

Pentru HC Zalău au marcat: Szollosi -7, Constantinescu -5, Panici -3, Mihalcea -3, Abed-Kader -2, Irimia -2.

În etapa următoare HC Dunărea Brăila va primi vizita celor de la CSM București, într-un meci programat joi, 18 septembrie, de la ora 17.30, în Sala Poivalentă ”Danubius”.