Debut cu stangul in noul sezon pentru Dunarea Braila

HC Dunărea Brăila a debutat cu stângul în noua ediție de campionat. Echipa antrenată de Dumitru Berbece a cedat fără drept de apel în deplasarea de la Craiova, în fața fostei echipe la care Berbece a fost secund în sezonul trecut. Chiar dacă echipa Craiovei nu mai e cea din sezonul 2017-2018, când a fost vicecampioană națională șia  câștigat Cupa EHF, a reușit să domine aproape în totalitate meciul cu echipa din Brăila și fetele pregătite de Bogdan Burcea au câștigat cu scorul de 30-22 (14-8).

Gazdele au condus ostilitățile încă de la începutul meciului. După 9 minute de joc, SCM avea deja trei goluri avans (5-2), cu patru reuşite ale Cristinei Zamfir, dar echilibrul partidei s-a rupt la mijlocul primei reprize, atunci când oltencele s-au desprins la 6 goluri pe tabela de marcaj (9-3) în min. 16, pe parcurs Dunărea Brăila reuşind să se apropie cel mult la 4 goluri diferenţă.

Jocul s-a ”rupt” definitiv la mijlocul reprizei secunde, după ce Nicoleta Tudor a fost descalificată pentru o intrare brutală. Brăila nu a mai contat nici în apărare, iar Craiova s-a desprins până la 9 goluri (29-20) în min. 59. La final, SCM Craiova a câştigat cu 30-22 (14-8)

Pentru SCM Craiova au marcat: Zamfir -11 goluri, Nikolic -5, Trifunovic -3, Gjorgjievska -3, Țicu -3, Seric -3, Tătar -2. Au mai jucat:  Dzhukeva, Curmenț – Rădoi, Șeelaru, Tănăsie, Stoican.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Alina Vătu – 9 goluri ( 4 de la 7 metri), Elena Dache -4, Cristina Gheorghe – 2, Diana Axinte – 2, Cătălina Preda -1, Diana Munteanu -1, Nicoleta Safta -1, Nicoleta Tudor -1, Iryna Shutska -1.

Au mai jucat: Gabriela Dobre, Marina Razum, Natasha Krnic