
Dacia Unirea Brăila a susținut sâmbătă dimineață al doilea meci amical din perioada pregătirilor de vară. Echipa pregătită de Alin Pânzaru a primit replica celor de la Viitorul 2 Constanța, într-un meci disputat de la ora 10.30 pe terenul din comuna Tudor Vladimirescu și încheiat cu victoria oaspeților cu scorul de 2-1 (0-0).
Alin Pânzaru a testat jucătorii veniți în probe, alături de cei din veche gardă care au rămas. După un moment în care a vrut să plece la muncă în străinătate a revenit la echipă Alexandru Niță. În schimb Răzvan Adăscăliței a decis să întrerupă colaborarea cu echipa brăileană pe cale amiabilă. Tot pe cale amiabilă s-a deis despărțirea de Robert Moglan, care a decis să-și încerce norocul la o echipă din Liga a 3-a din Cipru. În schimb au venit în probe Ionuț Mărinceanu de o o echipă de Liga a 4-a din Iași, Ștefan Băghinceanu și Olimpiu Bucur de la Unirea Jugu, Cosmin Mihai de la ACS Berceni și Claudiu Maftei de la Galați. A lipsit de la acest meci Cătălin Stănciulescu, accidentat.
Meciul a început în nota de dominare a echipei lui Cristian Cămui. În minutul 2, la o lovitură liberă din preajma careului de 16 metri, Iani a trimis înalt în careu, iar Gavra a reluat cu capul în transversala porții apărate de Olaru. pe fondul dominării constănțenilor, în minutul 10 Paul Ioan a șutat de la 14 metri, dar mingea a trecut mut pe lângă cadrul porții oaspeților. În minutul 21 Gavra a șutat de 8 metri lateral peste poartă, pentru ca în minutul 26 Olenic să trimită puțin peste poartă cu un șut de la 20 de metri. Trei minute mai târziu Ciucureanu a șutat din marginea careului, dar prea slab pentru a-l învinge pe Dur-Bozoancă. În minutul 35 Olenic a centrat în centrul careului, dar Puia a reluat cu capul peste poartă. În minutul 40 Cioablă îi pasează printre apărătorii brăileni lui Gavra, dar atacantul constănțenilor a șutat de la 8 metri lateral, la colțul lung, puțin pe lângă poartă. Un minut mai târziu Puia a fost blocat la marginea careului în momentul șutului de Piciu, iar în minutul 44 șutul lui Olenic de la 18 metri a fost deviat de un fundaș advers și a trecut puțin pe lângă poartă. La lovitura de colț rezultată, Moroianu urcat în atac a trimis cu capul peste poartă și rezultatul la pauză a rămas 0-0.
În repriza a doua Alin Pânzaru a schimbat întreaga echipă și brăilenii au început mult mai ofensiv decât în prima parte. În minutul 48, la o acțiune pe partea dreaptă a brăilenilor, Roșoagă a șutat pe lângă poartă. În minutul 58 brăilenii au reușit să deschidă scorul. Bucur a pătruns pe partea dreaptă și a centrat în centrul careului de unde Roșoagă a trimis în stânga portarului, 1-0 pentru Dacia Unirea.
Doar patru minute au fost la conducere brăileni. În minutul 62 Gavra a scăpat de marcajul lui Ghiocel și a șutat din colțul careului la colțul lung al porții apărate de Logofătu, 1-1 din minutul 62. după cele două goluri meciul s-a mai închis și abia pe finalul meciului au mai apărut faze periculoase de poartă. În minutul 86 americanul Kofi câștigă o minge la 30 de metri într-un duel cu Roșoagă, pătrunde spre poartă și șutează de la 20 metri în stânga portarului Logofătu, 2-1 pentru Viitorul 2 Constanța.
În minutul 88, la o acțiune prelungită a brăilenilor, Fotescu a șutat de la 12 metri peste poarta apărată de Gurău. În minutul 90 Bucur a fost faultat la 22 de metri de Trancă. Roșu a executat peste zid, spre vinclul din dreapta portarului oaspeților, dar Gurău a avut o intervenție excelentă și a respins în corner de la vinclu. În urma cornerului mingea a ajuns la Cosmin Mihai, dar acesta a șutat peste poartă și rezultatul a rămas 2-1 pentru Viitorul.
În prima repriză Alin Pânzaru a folosit următorul ”11”: Olaru – Ed. Oprea, M. Moroianu, Ad. Dobre, I. Mărincean – G. Iosofache, Olenic, Paul Ioan, C. Ciucureanu – M. Dima, G. Puia. În repriza a doua Dacia Unirea Brăila a jucat în formula: Logofătu – Al. Niță, L. Ivan, Șt. Băghinceanu, C. Ghiocel – M. Fotescu, Cl. Maftei, R. Roșoagă, C. Mihai – O. Bucur, C. Roșu. Antrenor: Alin Pânzaru și Paul Vlad.
Viitorul 2 Constanța: Dur-Bozoancă (30 Murariu; 67 Gurău) – Rusu (46 Sabangeanu), Leca (69 Trancă), Piciu (67 Acasandrei), Neciu (46 Perju) – Boboc (46 Crînganu), Iani (69 Kofi), Neniță (46 B. Vasile) – Cioablă (46 C. Ene), Gavra (67 Momodou), Manole (46 Drăguș)
Următorul meci amical al echipei brăilene va avea loc miercuri, 19 iulie, la Ovidiu, revanșa cu Viitorul 2 Constanța.











